Çin Alışveriş Sitelerinde Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş!

Çin menşeili alışveriş siteleri, kullanıcılarına uygun fiyat ve ücretsiz sevkiyat gibi birçok etmeni bir arada sunan sitelerdir. Türkiye de dâhil olmak üzere dünyanın pek çok yerine sevkiyat yapan bu alışveriş sitelerine üyelik açıldığı takdirde, uygun fiyatlı ürünlere erişim sağlanabilir. Çin alışveriş sitelerinde alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında, bu sitelerden sipariş verirken nelerin göz önünde bulundurulması gerektiği öğrenilebilir.

En Uygun Ürün

Aranılan ürünün satıcısının farklı olması durumunda daha uygun bir fiyat üzerinden satın alınabilmesi Çin alışveriş sitelerinde mümkün olur. Uygun satıcıyı bulabilmek için web sitelerinde yer alan kategori sıralamalarında, fiyatın en düşükten en yükseğe doğru yapılması gerekir. Bu işaretleme işlemi yapıldıktan sonra aranılan ürünün en uygun hangi satıcıdan verildiği tespit edilebilir. Satıcının mağaza puanı üzerinden bir değerlendirme yaparak ürünün siparişinin verilmesi halinde, daha uygun fiyattan satın alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Ücretli Gönderimde Sevkiyat Durumu

Çin alışveriş sitelerinde alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da ücretli gönderimlerdir. Ürünü almak adına sevkiyat miktarının web sitesinde belirtilmiş olması ve kullanıcının bu ücreti ödemeyi kabul ediyor olması ile başlayan, daha sonrasında ise başka ülkeleri kullanarak sevkiyat ücretini indirmeye kadar giden bir durumda dikkatli olunması gerekir. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, Ukrayna, İngiltere, ABD ve Almanya gibi ülkeler üzerinden ücretsiz sevkiyat tercih edildiği takdirde daha uygun bir fiyat ödemesi yapılabilir.

Adet Ürün

Genelde online alışveriş sitelerinde bir üründen birden fazla alındığı takdirde fiyatın düşmesi ya da iki ürünün toplamının kasaya yansıtılması sağlanır. Ancak Çin menşeili web sitelerinde durum böyle olmaktan çok farklı bir şekilde işlemekte ve bir üründen daha fazla alındığı takdirde, kargo fiyatı da iki katına çıkarılmaktadır. Tek kargo ücreti ile birden fazla ürün satın alımı yapabilmek adına sepete farklı ürünlerin atılmasına dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda aynı üründen birden fazla alındığı durumlarda, kargo ücretinin arttığı ya da ürün fiyatında artış olduğu görülebilir. Bu gibi durumlara dikkat edilmesi tavsiye edilir.