Ücretsiz Windows 10 Yükseltmesi Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Windows işletim sistemi, günümüz dünyasında oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. Bugün birçok insanın merak ettiği sorular arasında en çok yer alan, ücretsiz Windows 10 yükseltmesi nasıl yapılır? Sorusu olmaktadır.

Microsoft, bilgisayar yazılımları konusunda kendisini her geçen gün daha fazla geliştirmeye devam etmektedir. Tabi bu durum özellikle kullanıcı tarafından oldukça yüz güldüren bir durum olmaktadır. Çünkü sisteme daima yeni dinamiklerin kazandırılması, bu işletim sisteminin sağladığı faydaları da bir o kadar artırmaktadır.

Bildiğimiz gibi Windows, uzun bir zamandan beri Windows 7 kullanıcılarına yönelik bir kararı dile getirmekteydi. Bu karar, Ocak 2020 yılından itibaren Windows 7 için yapılacak çeşitli desteklerin kesileceği yönündeydi. Bu bakımdan, kullanıcıların bir an önce Windows 10 işletim sistemine geçmeleri yönünde bir talepte bulunmaktaydılar. Durumun böyle bir hal alması ise, birçok Windows kullanıcısının kafasını oldukça karıştırmıştı. Çünkü yeni bir bilgisayar almak, maddi açıdan da bir bütçe ayrılmasını gerektiriyor.

Fakat asıl soru işareti ise, sistemin Windows 10’a yükseltilip, yükseltilemeyeceği yönündeydi. Windows, bu durumda olan birçok kullanıcısı için, oldukça mutlu edici bir açıklamayı da yapmayı da ihmal etmedi. Çünkü şuan için Windows 7 ya da 8 kullanıcılarının, sistemlerini Windows 10’a yükseltmelerinin bir yolu bulunuyor.

Yükseltme İşlemi

Bunun yapılması için, öncelikle sisteminizin buna uygun olup olmadığının denetlenmesi gerekiyor. Windows Update ile, bu konuda bir bilgi alabilirsiniz. Sonrasında ise, başlata girerek ardından denetim masası, Windows Update ve güncelleştirmeleri denetle kısımlarıyla devam edelim. Sağ üst tarafta çıkacak olan 10’a ücretsiz yükseltme butonunu aktif edelim. Burada bir işlem olacak.

Bu tamamlandıktan sonra 4GB alanından daha fazla olan bir cihaza Windows 10’u kurmanız gerekecek. Ayrıca bu noktada ihtiyacınız olacak araçlardan bir diğeri de, Windows USB/DVD Downland Tool yazılımıdır. Bunun da indirilip, bilgisayarınıza kurulması gerekmektedir. Akabinde eğer tüm işlemleri tamamladıysanız, indirmiş olduğunuz Windows 10 kurulma dosyasını, Browse ile seçin.

Ardından USB Device kısmını seçin. Bu, size USB aracılığıyla kurulum olanağını tanıyacaktır. Bundan sonra yapacağınız işlem, Begin Copying butonuna tıklamaktır. Karşınıza çıkacak olan Erase USB Device ve ardından evet kısmına tıklayın. Bu aşamalardan sonra diski kullanıma hazır olduğu size bildirilecektir.

İşlemin Tamamlanması

Gerekli adımları uygun bir şekilde takip edip yerine getirdiğinizde, diskinizde kullanıma hazır bir hale gelir. Kuruluma geçmeden önce, hiçbir şekilde eski sisteme dönüş olmayacağı için, mutlaka bir sistem yedeklemesi yapmanız yararınıza olabilir. Bunu da yaptıktan sonra ise artık Windows 10 kurulumunu yapmanız kolaydır.