Format için Bootable USB Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Format atmak için Bootable Usb’ler oldukça kullanışlıdır. Eski CD ve DVD’lerin aksine Bootable Usb’ler kolayca hazırlanabilmesi ve yapılandırılabilmesi sebebiyle daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Format için USB hazırlanırken Windows ve Linux işletim sistemi için ek bir yazılım gerekmektedir. Bu yazılım USB kurulum medyasının oluşturulmasında kullanılır. Kurulum medyasının oluşturulmasında kullanılan bir çok program bulunuyor. Bu programların içerisinde RUFUS Windows 10 için en popüler uygulamadır. Format için bootable usb nasıl yapılır?

RUFUS Programı ile Bootable USB Oluşturma

İlk olarak format için gerekenler hazır bulunmalıdır.

  • RUFUS Programı.
  • Kurulum için gerekli olan yüklemek istediğiniz işletim sisteminin ISO dosyası.
  • Kapasitesi yeterli olacak bir USB bellek. Belleğin kapasitesi Linux için en az 4GB olmalıdır. Windows için ise 8GB USB kullanılmalı.

Rufus Programının son sürümü indirilmelidir. İnternet üzerinden arama yapılarak kolaylıkla RUFUS programının son sürümüne ulaşılabilir.

RUFUS Programının Kullanılması

Program indirilip kurulduktan sonra USB bellek bilgisayara takılarak program çalıştırılır. Açılan pencerede Aygıt sekmesinden kurulumun yapılacağı USB bellek seçilir. Sonrasında ‘ISO Yansıması seçeneğini aktif edin’ seçeneği ile yüklenecek olan işletim sisteminin ISO dosyası seçilir. Bu işlemlerin ardından yapılacak tek işlem ‘Başlat’ butonuna basarak beklemektir. Burada dikkat edilmesi gereken başlat butonuna basıldığı anda RUFUS programı USB bellekte bulunan tüm dosyaları silecektir. Yükleme tamamlandığında USB bellek format atmak için hazır hale gelmiş olacaktır.

BIOS Ekranından Formatı Başlatmak

USB Bootable bellek hazırladıktan sonra yapılacak işlem bilgisayarın BIOS ayarlarından başlangıç önceliğini USB bellek olarak belirlemektir. BIOS ekranına giriş tuşu bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterir. İnternet üzerinden marka ve modele göre arama yapılarak BIOS tuşu bulunabilir. Bu andan itibaren standart format işlemlerini uygulanarak bilgisayara format atılır. Bu yöntem ile Windows XP den Windows 10’a kadar birçok işletim sisteminin kurulumu yapılabilir.