Windows 10 Pil Kullanımı Nasıl Görüntülenir?

Paylaş!

Windows şirketi eliyle 2015 senesinde piyasaya sunulan ve şirketin son işletim düzeneklerinden birisi olan Windows 10 pil kullanımı nasıl görüntülenir? Bilgisayarına Windows 7 ile Windows 8.1 sürümleri yüklenmiş kişilere, hiçbir ücret talep edilmeksizin kullanım olanağı sağlanmıştır. Öteki sürümlerden farklı olarak pek çok özelliği bulunmaktadır. En önemlisi de Windows 10 sürümü ile beraber gelmiş olan pil tasarrufu gereci ile pil kullanımı düzeltilebilir ve bu işlem için herhangi bir program indirmem gerekiyor mu diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Windows 10 Sürümünün Özellikleri

Windows 10 ile beraber kullanıcı kişiler işlemlerini çok daha süratli bir biçimde yapabilmektedir. Uygulamalar bundan sonra masaüstü gibi bir pencere kapsamı dahilinde olduğundan mütevellit vakit kaybına engel olmaktadır.

  • Aynı ekran üzerinde birden çok uygulamanın işleyebiliyor olması bir ekranda biri aşkın işlemin yapılması manasına karşılık gelmektedir.
  • Aygıtlara has ara yüzü vardır. Bu da tablet veyahut bilgisayar tarzı aygıtlarda ara yüzün değişiklik göstereceği manasına gelmektedir.
  • Pek çok dosya ve uygulama bir alanda yer alıyor ve kullanıcıların arzusuna göre şahsileştirme yapılabiliyor.

Bu niteliklerin beri yanında lazım olan aşamaların izlenmesinin akabinde pil kullanımı da görüntülenebilmektedir.

Pil Kullanımı Görüntüleme Aşamaları

Windows 10 sürümü işletim düzeneğinde pil kullanımını görüntüleyebilmek adına başka bir uygulama indirmeye gerek olmamaktadır. Birtakım aşamaları izleyerek bu işlem gerçekleştirilebilir.

  • Windows 10 sürümünün işletim düzeneğinde başlat menüsü bölümünden ayarlar seçeneğine tıklanır.
  • Ayarlar seçeneğinin akabinde hızlı işlem merkezi bölümüne girilir.
  • Hızlı işlem merkezi sekmesinde Bütün Ayarlar isminde bir başlık bulunur. O bölüme basılarak pencere açılır.
  • Bunun ardından sistem ayarları alanına giriş yapılıp solda yer alan pil tasarrufu kısmına tıklanır.
  • Açılmış olan sayfa ile beraber çıkan pil kullanımı alanına basılır. Bu alandan pil kullanımıyla alakalı verilere, uygulamaların ne oranda pil harcadığına bakılabilir.

Yapılması gereken tüm işlemler bundan ibarettir. Bu uygulama ile beraber tasarruf edilmesi de sağlanmıştır. Pilin dayanma süresini ciddi seviyede çözüme kavuşturan uygulamada el yordamıyla ayarlama seçeneği de sunulmuştur.​​​​​​