Vektor ve Cosmo’nun Üreticisi Anki Kapandı

Paylaş!

Vektor ve Cosmo’nun Üreticisi Anki Kapandı.San Francisco merkezli Vektor ve Cosmo gibi robotların üreticisi olan Anki kapanma kararı aldı. Yapay zekalı robot üretme konusunda iddialı olan şirket, 9 yılın sonunda, kepenk indirmekten başka seçenek bulamadı. Şirketin CEO’su Boris Sofman, ” Başka seçeneğimiz yoktu” diyerek konuyu duyurdu.

İlgi Çeken Robotlar Geliştirdi

Anki, 9 yıldan bu yana çalışmalarını sürdürüyordu. Şirket, 200 milyon doları bulan sermayeye rağmen, finansal açıdan çıkmaza girdi. Şirket CEO’su Boris Sofman, ” Büyük bir yatırımcıyla anlaşmamız 30 Nisan’dan itibaren sona erecek. Çalışanlarımızı düşünmek zorundayız.” şeklinde konuştu. Anki, Vektor ve Cosmo adlı robotları üretmiş olması sebebiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Apple tarafından her yıl düzenlenen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yapay zekalı robotları ile ilgi odağı olan Anki, daha sonra geliştirdiği Vektor adlı robotla da ilgi çekmeyi başardı.

Vektor, sesli komutlar alabiliyor, 1000’den fazla animasyonu gerçekleştirmeyi başarıyordu, ayrıca HD çözünürlükteki kamerası ile engelleri aşabiliyor, eve gelen yabancıları seçebiliyordu.

Anki, tüm yenlikçi fikirlerine ve fazlasıyla ilgi görmesine rağmen faaliyetlerini sürdüremedi.