Bilim İnsanlarından Yeni Bir Araştırma

Paylaş!

Bilim İnsanlarından Yeni Bir Araştırma. Her gün yeni bir araştırma ile keşifler yaparak konu edilen bilim insanlarının bu defa ki basına konu olması sincaplar üzerinde yaptıkları araştırma ile gündem oldu.

Yapılan bu araştırmaya göre uçma özelliğine sahip sincaplar uçtukları zaman renk değişimine uğramaktadır ve renk olarak pembe rengine bürünmektedirler.

Masal Gibi

Uçan sincap guruplarının varlığı daha önceden keşfedilmişti. Ancak daha çok masallardan dinlediğimiz ya da çizgi filmlerde izlediğimiz uçarken pembe renge dönüşmeleri artık masal olmayıp araştırmalar sonucu gerçek olduğu bilim insanlarınca kanıtlanmış oldu.

Yapılan incelemeler de türünün tümünde mor ötesi ışık altında renklerinin pembeye dönüşmesi kameralar ile sabitlendi.

Çalışmanın Başlangıç Aşaması

2017 yılında farklı bir araştırma yapmak amacıyla çalışan Profesör John Martin uçan sincapların renk değiştirmesini de bu aşamada keşfetti.

Floresan ışık yayan bitkileri keşfetmek amacıyla bahçesine yerleştirdiği mor ötesi ışık fenerlerine takılan sincap renklerinin pembeye dönüşmesi bu aşamada gözlemlenerek Profesör tarafından incelenmeye değer görüldü.

Amerika Birleşik Devletlerinin Kuzey ortasında bulunan Wisconsin’deki Northland Koleji’nde okuyan ve Profesör John Martin’in öğrencisi olan Allison Kohler’e bu konuyu araştırmayı ödev olarak verdi. Kohler deneysel incelemelerinde doldurulmuş sincap ve canlı sincapları kullandı. Her iki durumda da mor ötesi ışık altında parlayan sincaplar böylelikle tespit edilirken pembe rengin ise sadece uçak sincaplara has bir özellik olarak kesinlik kazandı.

Bu çalışmanın Kazandıracakları

Yapılan bu araştırma sonucuna göre türler arası iletişim ağı hakkında bilgi edinileceği

Bu özellik ile sincapların iletişim kurma çalışmalarının tespit edileceği

İletişim ağı olarak kullanılabilecek bu uçan ve pembe renge bürünen sincapların sensör olarak haberleşme ve savaşta korunma tedbiri olarak kullanılması beklenilmektedir.

Bilim insanlarının her keşfi insan oğlunun faydasına olacak gelişmelere açıktır. Uçan sincapların mor ötesi ışık altında pembe renge dönüşmesi yakın zamanda belki de çok farklı amaçlar için değerlendirilecektir.

Her yeni araştırma da eğitim ve sağlık hizmetlerinin en yüksek olduğu Wisconsin’de bulunan üniversiteler ve bilim insanları bu defa uçan ve renk değiştiren sincaplar ile adından söz ettirdi.