Windows 10 Güncelleme Dosyaları Nasıl Silinir?

Paylaş!

Bilgisayarda yer alan yoğunluğu azaltmak için depolama alanını boşaltmak gerekmektedir. Bu alan ise eski güncellemelere ait olan dosyalar silinerek de çok rahat bir şekilde boşalabilir. Peki, Windows 10 güncelleme dosyaları nasıl silinir? Kısaca bir inceleyelim.

Microsoft Son Açıklamasını Yaptı!

Microsoft son yapmış olduğu güncellemeyi anlattı ve bu güncelleme sonucunda artık dosyaların boyutlarının bilgisayar içerisinde daha küçük bir yer kaplayacağını ifade etti. Fakat kişiler eski dosyalarına ulaşmak istedikleri zaman sorun yaşamasınlar diye kısa bir süre eski dosyaları bünyesinde barındırdıktan sonra kendinden sileceğini ifade eden Microsoft, bu süre zarfında alan kaplaması sorununa engel olamayacaklarını belirtti. (eski dosyalar tamamen silinene kadar yer kaplamaya devam edecek, fakat bu kısa bir süre sürecek)

HDD ya da SSD Sorunu Yaşayanlar Esi Windows Uptade Sorunundan Kurtulabilir!

Bu kurtulma işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için bilgisayarınızdan ilk olarak kontrol panelini açın. Ardından yönetim araçları yazan sekmeyi bulun ve tıklayın. (administrative tools) Bu işlem ardından karşınıza disk temizleme yazısı çıkacaktır.

Bu yazının üzerine çift olacak şekilde tıklayın. (disck cleanup) Artık son aşamalara az kaldı. Şimdide oluşan sayfada Windows güncellemelerini temizle yazısına tıklamak yeterli olacaktır. Bu sayfada başka eski Windows dosyaları var ise bunlara da tıklayın. Son aşama olarak tamam yazısına tıklayın ve windows’un işlemini oluşturup bitirmesini bekleyin.

Windows 10’un Strorage Sense Seçeneğini Açık Bırakın

Bazı bilgisayarda depolama alanı dolamdan kullanıcılar ne kadar fazla miktarda depo dolduklarının farkında varmazlar. Fakat Windows 10’un yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık bunun farkına çok önceden vararak gerekli önlemleri almak mümkün oluyor. Bunun için tek yapmanız gereken strange sense özelliğini açmak olacaktır.

Böylelikle kullanmış olduğunuz işletim sisteminizde herhangi kritik bir duruma düştüğünüzde sistem sizi uyaracak şekilde size mesaj gönderecektir. Bunlar sonucunda ise yukarıda belirtilen temizleme aşamaları ile eski Windows uygulamasına iat olan dosyalardan rahatlık ile kurtulabilirsiniz. Bu yüzden dolayı her kullanıcının strange sense seçeneğini açık bırakması en önemli noktadır.