Windows 10 İle USB Depolama Performansını Arttırma

Paylaş!

Bilgisayarlarda harici depolama cihazı olarak büyük ya da küçük usb diskler kullanılmaktadır. Windows işletim sistemi tüm harici depolama cihazları için ayrı politikalar geliştirmiştir. Windows 10 ile usb depolama performansını arttırma disk yönetim seçeneklerindeki daha iyi performans özelliği ile mümkündür. Bu özellik ile Windows depolama sürücüsüne kopyalanacak olan verileri önbelleğine alır ve başka işlemleri yaparken arka planda yazma işlemini hızlı bir şeklide gerçekleştirir.

Disk Yönetimi

Bilgisayar yönetimi penceresinde yer alan disk yönetimi bölümünde bilgisayara takılı bulunan tüm dâhili ve harici depolama cihazları gösterilecektir. USB depolama cihazlarının performansını artırabilmek için disk yönetim bölümünde ilgili USB depolama birimi seçilir. Özellikler sekmesi açılarak, ilkeler sekmesi altındaki daha iyi performans sekmesi işaretlenerek, Windows’a yazma önbelleği etkinleştirme özelliği aktif duruma getirilir.

Performansın İyileştirilmesi

Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayara bağlayacağınız USB depolama cihazlarının her birisi için daha iyi performans etkinleştirme ayarlarını ayrı ayrı yapmalısınız. Aynı USB cihazı ayarı yapıldıktan sonra bilgisayardan kaldırıp tekrar taktığınızda performans ayarları aynı kalacaktır. Ancak usb depolama birimini farklı bir bilgisayara taktığınızda ayarları yeniden yapmanız gerekecektir.

Nasıl Yapılır?

USB depolama performansını arttırabilmek için Windows 10 başlat bölümünden disk yönetimi aracını başlatmalısınız. Disk yönetimi bölümünde USB depolama biriminin adı bulunur ve üzerine sağ tıklanarak özellikler sekmesi seçilir. İlkeler bölümü seçilir ve kaldırma ilkesi seçeneklerinden daha iyi performans seçilir ve aygıtta yazma önbelleği etkinleştir ayarları etkinleştirilir. Önbelleği temizle sekmesi ise kapatılır. Tamam seçeneği ile yapılan ayarlar kaydedilir. Bu ayarlar her USB depolama aygıtları için ayrı ayrı yapılmalıdır. Ayarların kayıtlı kalabilmesi ve USB depolama cihazının güvenliği için kaldırma işlemlerinde güvenli kaldır seçeneğinin kullanılması gerekir.