Windows Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Bilgisayarında Windows işletim sistemi olan kullanıcılar için, Windows sistem bakımı nasıl yapılır? Sorusu oldukça önemlidir. Sahip olduğumuz bilgisayarın daima tam bir performansla çalışması, biz kullanıcılar tarafında en temel beklentilerden biridir. Bunu sağlayacak birçok temel unsur vardır. Ancak bu noktada kullanıcıların da sistemi güçlendirmek konusunda yeterince bilinçli davranmaları, her zaman bilgisayarı verimli hale getirmek açısından iyi bir etki oluşturacaktır.

Bilgisayarımızı zaman içerisinde sürekli kullandığımızdan dolayı, sistem içerisine bazı dosyalar ve gerek olmayan veriler de yerleşmektedir. Fakat bizler düzenli ve periyodik olarak bilgisayarda bir temizlik ve ayarlama yaparsak, bilgisayarın performansını düşürecek birçok sorundan kolaylıkla kurtulabiliriz.

Disk Temizliği İşlemi

Diske temizliği, bir bilgisayar kullanıcısının mutlaka bilmesi gereken işlemlerden biridir. Çünkü hem yüklediğimiz programlar olsun ve hem de internette gezinirken sitelerle olan etkileşimler olsun, bilgisayar içerisinde gereksiz birçok türden dosya birikmektedir. Disk temizliği işlemini başlattığımızda tüm bu dosyalar hızlı bir şekilde tespit edilerek, bilgisayardan kolayca temizlenebilmektedir.

Bunun için bilgisayarınızda ‘’Başlat’’ kısmına gelerek, buraya ‘’Cleanmgr’’ yazdıktan sonra tamam tuşuna basın. Bu aşamadan sonra ise Windows hangi sürücüde kuruluysa onu seçip ardından ‘’Sistem Dosyalarını Temizle’’ seçeneğini işaretleyin.

Yine burada temizlemek istediğiniz yerlere tik koyarak, gerekli temizleme işlemini başlatabilirsiniz. Bu işlemle bilgisayarınızda bulunan tüm işe yaramayan veriler temizlenecek ve bilgisayarınızda yer de açılacaktır.

Otomatik Bakım ve Kullanılmayan Programlar

Bilgisayarlarda düzenli olarak bakım işlemlerini gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Ancak bu durumu bazen unutup ihmal edebiliyoruz. Tabi doğal olarak da bu, bilgisayar performansını önemli ölçüde düşüren bir etki meydana getirebiliyor.

Ancak burada bilinmesi gereken en önemli unsur, Windows işletim sisteminin bir otomatik bakım hizmetinin mevcut bulunmasıdır. Bilgisayarınızı, Windows’un otomatik bakım özelliği sayesinde, ister manuel olarak isterseniz de zaman ayarlı olacak şekilde koordine edebilirsiniz.

Bunun için denetim masasından sistem ve güvenlik kısmına, oradan da güvenlik ve bakım bölümünden bakım seçeneğine girerek, ayarlamaları istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise, artık kullanmadığınız programları başlangıç aşamasında otomatik olarak kapatmanızdır. Bunun için ‘’Görev Yöneticisi’’ sekmesi altında, aktif olmasını istemediğiniz programları ‘’Başlangıç’’ sekmesinden bloke edebilirsiniz.