Yurt Dışından Telefon Alınca Ne Yapmalısınız?

Paylaş!

Türkiye’de günümüz telefon fiyatlarının ciddi rakamlara ulaştığı herkes tarafından bilinmektedir. Yurt dışına giden insanlar, daha uygun fiyatlara telefon satın alarak ülkemize getirmek istemektedirler. Bunun için yurt dışından telefon alınca ne yapmalısınız? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Çok yüksek meblağa sahip olan telefonlar, yurt dışından alındığı zaman çok daha uygun bir fiyata mal edilebiliyor. Ülkemizdeki vergileme sisteminden dolayı telefon almak isteyenler oldukça fahiş rakamlar vermek zorunda kalıyorlar. Telefonu Türkiye’den almak yerine yurt dışından uygun fiyat ile alarak ülkemize IMEI numarasını kaydettirme imkânına sahipsiniz. Böylelikle telefona daha uygun bir fiyatla sahip olmaktasınız. Bu sayede hatırı sayılır bir para cebinizde kalmış olacaktır.

Telefonu Yurt Dışından Getirdiğinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk etapta telefonun IMEI numarasını öğrenmeniz gerekmektedir. IMEI numarasını öğrenebilmek için telefonlarda geçerli bir sistem bulunmaktadır. ”*#06#” ifadesini girerek arama yaptığınızda IMEI numaranızı öğrenebiliyorsunuz. Eskiden yurt dışı aracılığıyla getirilen telefonları kayıt yaptırmak için 60 günlük bir süreniz bulunmaktaydı. Yeni sistem ile birlikte, yurt dışından getirilen cihazlar için 120 günlük bir süre zarfında kayıt yaptırılabilmektedir. Şayet bu süreyi aştığınız zaman telefonunuz aramalara kapatılmaktadır.

Kayıt Yapma İşlemleri

Kayıt işlemlerinde e-devlet dereye girmektedir. Eğer yurt dışından gelirken telefon getirdiyseniz, istenen belgeleri tamamlayıp e-devlet üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. E-devlet sistemi kayıt hakkınızı sorgulayacak ve sizden harç ücreti yatırmanızı talep edecek. Harç ücreti için 149,20 TL yatırmanız gerekmektedir. Bu işlemler için bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Ayrıca belli zamanlarda hangi ülkeye gittiğiniz pasaportunuza işlendiğinden gizli getirme işlemlerine karşı dikkatli olmalısınız. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından e-devlet şifreniz ile birlikte turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek cihazınızın kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, pasaportunuza IMEI kaydı yapabilmeniz adına, pasaportun son iki yıl içinde bir mobil cihaz üzerinde kayıt işleminin bulunmaması gerekmektedir.