ABD Başkanına Android Yasağı

Paylaş!

ABD Başkanına Android Yasağı

ABD’de Obama devrinin son bulması ile birlikte yeni başkan Trump göreve resmi olarak geldi. Birçok iddia ve birçok olay ile yönetime gelen başkan Trump için yeni ve oldukça ilginç bir konu ortaya atıldı. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump kullandığı akıllı telefonu değiştiriyor. Trump’ ın kullandığı Android akıllı telefonu güvenlik nedeni ile bıraktığı açıklandı. Bunun yerine başkan Trump yeni cihaz olarak Iphone’ a geçiş yapıyor.

Obama’ nın yönetime gelmesi ile birlikte 2009 yılında da böyle bir konu uzun dönem konuşulmuştu. O dönem için Iphone söz konusu bile değildi. Bu dönem de Başkan Obama Blackberry kullanmaya başlamıştı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Amerika başkanlarının da kullandığı telefonlar büyük bir değişim gösterdi. Ancak başkanların kullandığı bu telefonlar farklı özellikleri barındırırken güvenlik açısından da bazı özellikler kısıtlanmış durumda. Kısıtlanan özellikler ile daha güvenli bir iletişim sağlanmakta.

Uzun bir süredir markası belirlenmeyen ve gizli tutulan akıllı telefonlar kullanılırken bu telefonlardan arama yapılamadığı, uygulama yükleme gibi özelliklerin olmadığı ve fotoğraf çekme özelliğinin bulunmadığı biliniyordu. The Associated Press’in açıklamaları ile birlikte güvenli cihazın Iphone olduğu ortaya çıktı.

Cihazın neden bu kadar sınırlandırılmış olması ise bazı kişilerce oldukça merak edilen bir konu olsa da bunun sebebi oldukça sade bir dille açıklanmıştır. Olası bir hack saldırısında özel bilgilerin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi ile ülke güvenliği ve başkan prestijini zedeleme durumu ortaya çıkabileceği için kısıtlı bir kullanım olduğu belirtilmiş.