Apple Quacomma Tazminat Davası Açtı

Paylaş!

Apple Quacomma Tazminat Davası Açtı

Bir süredir tedarikçisi ile sorunlar yaşayan Apple, bu sürtüşmeler sonuca varmayınca tedarikçisi Qualcoom’a tazminat davası açtığını bildirdi. Tazminat davası açma sebebi olarak da haksız rekabeti ön plana süren Apple bu haksız rekabete son vermek adına böyle bir yolu tercih ettiğini bildirdi.

Teknoloji devleri arasında yer alan Apple telif ücretleri konusunda Qualcoom’la sorun yaşadıklarını, telif ücretlerinin diğer firmalara göre neredeyse 5 kat fazla olmasında dolayı ortada haksız bir rekabet olduğunu bildirdi.

Apple yetkilileri;

‘’Qualcoom’un bize karşı izlemiş olduğu dışlayıcı tavırları ve yüksek telif ücretiyle piyasada haksız rekabete yol açıyor. Qualcomm, bünyesinde temel hücresel veri standartlarına katkı sağlayan teknolojileri bulundurmakta. Buda doğal olarak Qualcoom’un telif hakları başlığı altında bazı ücretler alabileceği anlamına geliyor. Fakat Qualcomm’ un Apple’ a karşı sunmuş olduğu rakamlara bakacak olursak, diğer firmalardan 5 kat daha fazla ücret alıyor. Apple olarak inavasyona derinden inanıyoruz. Bu yüzden kullandığımız patentler için adil ve makul fiyatları sunmakta oldukça ısrarlıyız. Fakat Qualcoom’un bize izlemiş olduğu politikadan oldukça hayal kırıklığına uğradık. Ne yazık ki mahkemeye gitmekten başka seçeneğimiz kalmadı’’ açıklamasında bulundu.

Apple’ın bu açıklamalarını kabul etmeyen Qualcomm yetkileri ise olayı Güney Kore mahkemesine taşıyacaklarını duyurdu. Bu durumda iki firma uzun bir dönem için karşı karşıya gelecek gibi görünüyor. İleri ki günlerde nasıl gelişmeler yaşanacak merak ile bekleniyor.