ABD’den Huawei’ye Ağır Suçlama

Paylaş!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Huawei firması hakkında ABD’li şirketlere ait ticari sırları başkalarına satmak ve banka sahtekarlığını gerçekleştirmek sureti ile bir iddianame hazırlandı. 13 ayrı suç ile yargılanması beklenen Huawei firmasının CFO’su için ise Kanada’dan ABD’ye iade başvurusu yapıldığı öğrenildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Adalet Bakanlığı kapsamınca dün akşam bir basın toplantısı düzenlenerek Çin menşeili mobil teknoloji devi Huawei firması hakkında önemli açıklamalarda bulunuldu. Açıklamaya göre, teknoloji devi firma hakkında ticari sırları başka bir firmaya ve devlete açıklamak, ticari sırları çalmak adına komplo kurmak, sırları çalmaya teşebbüs etmek, olayla ilgili tanıkların Çin ülkesine götürülmesine teşebbüs ederek adaleti engellemek gibi birçok suçtan dava açıldığı belirtildi. ABD Adalet Bakanlığı tarafından Huawei firması için hazırlanmış olan iddianamede 2014 senesine kadar uzanan bir çok olayın gün yüzüne çıktığı görülüyor.

Huawei CFO’su için İade Talebi

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve kamuoyu ile paylaşılmış olan iddianamede 2014 senesinde Huawei firmasının Birleşik Devlet merkezli olan mobil operatör T-Mobile’ın Tappy isimli telefon testleri için geliştirilmiş olan bir robotik cihazın ticari sırlarını çalmaya çalıştığı yer alıyor. Açılan davanın baş avukatı olarak görev alan Matthew Whitaker, Çin ülkesinin vatandaşlarını ve şirketlerinin bölgesel yasalara uymak zorunda olduğunu belirtti.

Adalet Bakanlığı tarafından açılan dava içerisinde, ek olarak 1 Aralık tarihinde Kanada ülkesinde tutuklanan ve Huawei firma kurucusunun kızı, aynı zamanda firmanın CFO’su olarak görev alan Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade edilmesi maddesi de yer aldı. Wanzhou’nun Kanada hükümeti tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmesi durumunda 13 ayrı suçtan yargılanması bekleniyor.

Huawei firmasının CFO’su ve kurucusunun kızı olarak bilinen Meng Wanzshou hakkındaki en önemli suçlama ise, ABD’nin İran ambargosunu delmek maksadı ile banka sahtekarlığı yaptığı yönünde. 2014 senesine kadar uzanan ve birçok suç ile karşı karşıya kalan Huawei CFO’sunun kaderi ise tamamen Kanada hükümetinin elinde. ABD’ye teslim edilmesi halinde Wanzhou’nun müebbet hapsi söz konusu.