Instagram Erişim Sorunu

Paylaş!

Sosyal medya uygulamaları arasında oldukça fazla talep görenlerden bir tanesi olan Instagram uygulaması dünya çapında erişim sorunu yaşadı. Türkiye’de yaşanmayan olayda yarım saat süre ile diğer tüm dünya ülkelerinde erişim olmadığı gözlendi. Sorunla alakalı olarak kullanıcılardan paylaşım ve şikayetler geldiği de bilgiler arasına eklendi. Kullanıcılar hata aldıklarını Facebook kanalıyla bildirirken yayınlanan harita ile hangi ülkelerde kesintilerin yaşandığına yer verildi.

Gece Yarısından Beri

Erişim sorununun gece yarısı başladığı ve sabah saatlerine kadar uzadığı bildirildi. Erişimden kaynaklanan sorun kullanıcıların girişlerine engel oldu. Bundan dolayı sitede faaliyette bulunamayan sayısız kullanıcı oldu. Downdetector isimli bir kontrol sitesi tarafından da aynı şekilde bilgilendirme yapıldı.

Bir harita ile birlikte yayınlanan haberin detaylarında dünya genelinde bir erişim sorunu yaşandığı göze çarpıyor. Haritaya göre ise en çok kesinti ve erişim engeli yaşanan ülke ise ABD olarak gösteriliyor. Kullanıcılardan alınan bilgilere göre ise gece yarısı başlayan bu durum sırasında Instagram erişimi için uygulamaya giren kullanıcıların ekranında 5xx server error şeklinde bir hata oluştu. Bu hata dolayısıyla da uygulamalar çalışmadı.

Bağlantı kontrolü yapan kullanıcıların ise bazı şeylerin yanlış gittiğine ve yeniden denenmesi gerektiğine dair uyarılar geldi. Facebook tabanından hareketle oluşturulan program için ise Facebook kanadından bir açıklama yapıldı. Açıklamada sorundan haberdar oldukları ve kısa süre içerisinde çözüleceği bilgisine yer verildi. Açıklamanın hemen ardından fazla zaman geçmiş olmamasına rağmen sorun giderildi.

Ortalama 3-4 senelik bir geçmişe sahip olan uygulamada daha önce bu tarz sorunların yaşanmadığı biliniyor. Konuyla alakalı olarak Facebook tarafından yapılan herhangi bir teknik açıklama ise olmadı. Sorunun giderilmesi ise kullanıcıların yeniden oluşup oluşmayacağına dair soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Yayınlanan erişim engeli haritasında Türkiye ve yakın bölgelerin yer almaması Türkiye’de kullanıcıların bir sorun yaşamamasına neden oldu. Erişim engeli sorununun neden kaynaklandığı veya neden Türkiye’yi etkilemediğine ise yer verilmedi. Gece yarısı gerçekleşmiş olması ise kullanıcıları engellemeden bir güncelleme veya programla alakalı bir durumun çözülmesi olarak kullanıcılar tarafından yorumlandı.