iPhone’dan Face Time Hatası

Paylaş!

iPhone’larda görülen bug özelliği, Face Time’ı dinleme cihazına çevirerek her türlü sesi kaydediyor. Sabah saatlerinde gelen bir haberle, iPhone’larda bulunan bir bug, aranan kişi aramayı cevaplamasa dahi sesini ve hatta bazı durumlarda aranan kişinin görüntüsünü de karşı tarafa gönderiyor. iPhone mobil telefonlarında ortaya çıkan bu hata, özel hayatın gizliliğini epey tehlikeye atıyor. Bu özellik sonucunda eşler yada flört yaşayanların sıkıntılı anlar yaşayacağı düşünülüyor. Bu bug özelliği, diğer bir ünlü telefon markası olan Apple’ın canını fazlasıyla sıkacak gibi görünüyor. Önümüzdeki hafta sonuna doğru yaşanan bu sorunu ortadan kaldıracağını açıklayan Apple yetkilileri, o zamana kadar Group FaceTime’ı çevrimdışı olarak ayarladı. O tarihe kadar bu durumdan haberi olmayan kişilerin bu durumu yaşamaları ihtimali kişileri zor duruma sokacak gibi görünüyor.

Face Time

Face Time’da yaşanan sorun net olarak şu şekilde açıklanıyor. Cihaz üzerinden arama yapıldığı zaman FaceTime normal bir şekilde çalıyor. Arayan kişi, sohbet ekranında kişi ekle dedikten sonra kendi numarasını yazdığı takdirde ise, diğer kişi telefonunu açsa da açmasa da konuşulanlar arayan kişi tarafından duyuluyor. Bu hata, çok büyük sorunlara yol açabilecek sonuçlar doğurabiliyor.

Yapılan bu hatanın, iOS 12.1 veya daha yeni bir işletim sistemine sahip farklı cihazlarda ortaya çıktığı değerlendiriliyor. Arayüzde aranan kişi sohbete dahil olmuş gibi gözükse de normalde telefonları hala çalıyor durumda görünüyor. Kişi aramaya cevap vermemiş gibi görünüyor ancak bağlantı kurulan kişiyi, sesini ve görüntüsünü görüyor. Oldukça ilginç olan bu hata kullanıcıların bu görüşmeyi bir daha tercih etmemelerini sağlayabilir.

FaceTime arama esnasında yaşanan bu sorun, Mac cihazlarda da gözüküyor. Aranılan kişi kilitleme ekranındaki güç düğmesine dokunduğunda, aranan kişinin videosu da karşı tarafa gidiyor. Bu durumda aranan kişi kendi sesinin ve görüntüsünün size geldiğini bilmeden, sizin sesinizi duyabiliyor. Kişiler arasında video görüntülerine ulaşmanın başka yollarının da olduğu da konuşuluyor. Apple sorunu bir hafta sonra yazılım güncellemesi yaparak düzenleyeceğini duyururken, o tarihe kadar sorun yaşamamak için IOS ayarlarınızdan Fıce Time’ı devre dışı bırakmak en doğru seçim olacak gibi görünüyor.