ADSL Nedir? Fiber İnternetten Farkı

Paylaş!

İnternet bağlantıları hakkında merak edilenler oldukça fazla. Uzun bir süreden beri adından sıklıkla bahsettiren fiber internet, artık sıklıkla tercih ediliyor. Ancak; hala hazırda ADSL bağlantısı tercih edenler de mevcut. Öncelikle ADSL Nedir? Fiber İnternetten Farkı nedir? Sorularına yanıt verilmesi gerekir.

ADSL Nedir?

Türkçe anlamı; asimetrik sayısal abone hattı olan ADSL, en yaygın kullanılan internet bağlantısıdır. ADSL de internet iletimi bakır kablolar yardımıyla sağlanır. 4 kilometreden fazla olmayan mesafelerde dağıtım yapabilir. Alternatifleri olmasına karşın insanlar tarafından kullanılmaya devam edilir. Modem ile internet bağlantısı cihazlara ulaşır.

ADSL kullanımında kullanıcıların ADSL şifreleri vardır. Bu sayede kullanıcılar kendi şifreleri ile internetlerini kullanırlar. Şifreyi bilmeyenler kullanıcının internetinden faydalanamazlar. ADSL no, kullanıcıya internet sağlayıcısı tarafından verilen bir numaradır. Hizmet alımı için yapılacak işlemlerde işlemlerin kolaylaştırılması için bu numara gereklidir. Bu numaranın öğrenilebilmesi için internet sağlayıcısı ile iletişime geçilmesi yeterlidir.

Fiber İnternet Nedir?

Fiber internet; internet teknolojisinin en yeni ürünlerinden biridir. İnternet sağlayıcılarının hazırladığı avantajlı internet paketleriyle yaygınlaşan bir altyapıya sahiptir. Yüksek hızlı internet teknolojisidir. Optik denilen kablolarla ileti sağlanır. Bu fiber optik kablolar, cam elyafı adı verilen saç teli kalınlığında cam tellerle internet aktarımı sağlanır. Özellikle büyük şehirlerde altyapısı yaygınlaşmıştır.

ADSL Nedir?
ADSL Nedir?

ADSL ve Fiber İnternet Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • ADSL ve Fiber internet önemli farklılıklar gösterir.
  • ADSL ile Fiber internet arasında en önemli fark; hızdır. Fiber internet ADSL bağlantısına oranla çok daha büyük bir hıza sahiptir.
  • İkinci önemli fark ise kalite farkıdır. Fiber internet kalite olarak ADSL’e göre daha iyi bir kaliteye sahiptir.
  • Fiber internet her geçen gün kendini geliştirerek daha iyi seviyelere gelmeye devam etmektedir.
  • Bu önemli farklar fiber internet bağlantısının daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Hangisi Tercih Edilmelidir?

Hangisinin tercih edileceği elbette, kişilerin tercihine bağlıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi aralarında önemli farklar mevcuttur. ADSL bağlantısından memnun olan kişiler ADSL kullanmaya devam edebilirler. Daha hızlı ve daha kaliteli internet bağlantısı tercih edenlerse fiber internete yönelirler.