Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Korunur?

Paylaş!

Akıllı telefon kullanımlarındaki en büyük sorunlardan birisi batarya sorunudur. Özellikle batarya ile ilgili olarak yapılan bazı hatalar, cihazların pil ömrünü çok kısaltıyor. ‘Akıllı telefon bataryası nasıl korunur?‘ hususunda dikkat edeceğiniz bazı temel noktalar sayesinde, pil ömrünü çok daha uzun tutabilirsiniz.

Orijinal Şarj Aleti ve Batarya Kullanımı

Akıllı telefonlarda bataryaların ömrünü kısaltan en dikkat çekici nokta, kalitesiz şekilde üretilen sahte şarj cihazlarıdır. Orijinal olmayan şarj cihazları her zaman için telefonlara daha yüksek derecede enerji gönderir ve kısa sürede bataryayı doldurur. Bu durum batarya üzerinde olumsuz etki yaparak pil ömrünü kısaltır. Bu bakımdan her zaman için cihazları ilk aldığınız zaman sizlere verilen orijinal şarj aletleri ile doldurmayı tercih edin.

Telefon Bataryası Nasıl Doldurulmalıdır?

Akıllı telefonlarda yapılan en büyük hatalardan birisi de bataryanın doldurulması ile alakalıdır. Öncelikle cihazları şarja taktıktan sonra %100 duruma gelmedikten sonra şarjdan çıkarmamak gerekiyor. Öte yandan cihazları şarja takmak için %30’un altına düşmesini beklemeyin. Bu aşamada cihazın daha hızlı bir şekilde şarj olmasını istiyorsanız, uçak modunu aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca telefon şarj durumunda iken cihazı kullanmanız, batarya üzerinde yine olumsuz bir etki yaratacaktır.

Kablosuz Şarj Aletleri Telefona Zarar Verir mi?

Son zamanlarda batarya ile ilgili olarak sorun yaşayan kişiler genel olarak powerbank gibi kablosuz şarj aletlerini tercih etmektedir. Piyasada özellikle çok ucuza satılan bazı cihazlar, telefon bataryasına ciddi şekilde zarar verir. Kullandığınız kablosuz şarj aletleri, cihazları kısa sürede şarj ettikten sonra pili hızlı şekilde tüketiyorsa; bu durum bataryayı olumsuz etkileyecektir. Ünlü markalar tarafından hazırlanan orijinal kablosuz şarjları tercih ederek, bataryaya herhangi bir zarar gelmesini engelleyebilirsiniz.