Akıllı Telefonlar 5 Adımda Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

Paylaş!

Akıllı Telefonlar 5 Adımda Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

Telefonu icat eden Graham Bell 19. yüzyılda bu icadını gerçekleştirdiğinde sadece iletişim aracı olarak kullanılan telefon, bugünlerde insanların en önemli eşyası konumunda. Akıllı telefon olarak adlandırılan 21. yüzyıl telefonları insanların neredeyse bütün ihtiyaçları için ilk başvurdukları ve yanlarından ayırmadıkları ihtiyaç aracıdır, diyebiliriz.

İletişim Aracından Fotoğraf Makinesine

İletişim kurmak için icat edilen telefon akıllı telefon olarak yenilendi ve içinde kamerada barındırmaya başladı. Başlangıçta düşük çözünürlüğü ile fotoğraf makinesinin yerini alamayan akıllı telefonlar zamanla bu özelliğini geliştirdi ve neredeyse profesyonel makinelerin bile yerini almaya başladı. Ön kamera özelliği sayesinde farklı boyutlara da taşınan telefonlar selfie çılgınlığını başlattı. İnsanlar değişik açılardan fotoğraf çekebilmek için yaralanmayı hatta bazen ölmeyi bile göze alır hale geldiler.

Anında iletişim: Sosyal Medya Özelliği

Akıllı telefonun bütün dünyayı etkisi altına aldığı bir diğer özelliği de sosyal medya hesaplarına anında ulaşım imkanı sağlamasıdır. İnsanlar Facebook, İnstagram, Twitter vb. sosyal medya mecraları sayesinde birbirleriyle anında iletişim kurabiliyorlar. Dünyanın herhangi bir yerinde olan olaydan anında haberdar olabiliyor, tepkilerini belli edebiliyorlar. Kitlelere hızlıca ulaşabiliyor saatler içinde insanlar organize olabiliyorlar.

Bankacılık İşlemleri Tek Tuşta

İnsanlar için büyük külfet olan bankacılık işlemleri artık bir sms ile çözüme kavuşuyor. Bankaların uygulamalarını indirerek hesap takibi, para çekme-gönderme vb. işlemler akıllı telefon sayesinde dakikalar içinde hallolabiliyor.

Oyun, Müzik, Eğlence Akıllı telefon uygulamaları sayesinde birçok oyuna ulaşılabiliyor. Müzik programları sayesinde istenilen yerde müzik dinleniyor.

İnsanlığı ve Dünyayı Ele Geçiren Uzaylılar Değil Akıllı Telefonlar

Hayatı kolaylaştıran insanların birçok ihtiyacını gideren telefonlar kolaylık sağlamalarıyla insanların vazgeçilmezleri arasındalar. Gelişerek ve büyüyerek daha da fazla insanların hayatında olmaya devam edeceğe benziyor.