Android Q ile Çalışan “Coral” Ürünü Geekbench’te Ortaya Çıktı

Paylaş!

Android Q ile Çalışan “Coral” Ürünü Geekbench’te Ortaya Çıktı. Yeni bir Chromebook ürünü ya da yeni bir Pixel cihazı olduğu düşünülen Google Coral, Geekbench’te ortaya çıktı. “Coral” kod adı ile bilinen yeni cihaz Mayıs ayında düzenlenmesi beklenen Google I/O etkinliğinde tanıtılacak. 2019 yılının ikinci yarısından itibaren kullanıcıları ile buluşması beklenen cihazın özellikleri de Geekbench testinden geçerken ortaya çıkmış oldu. Cihazın en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de Android Q işletim sistemine sahip olması.

Yeni bir Pixel akıllı telefonu mu yoksa yeni bir Chromebook mu olduğu bilinmeyen bu cihaz, Qualcomm firmasının mevcut işletim sistemi olan Snapdragon 855’ten güç alacak. Cihazın “Coral” kod adına sahip olmasının nedeni ise ana kartına bu ismin verilmiş olması. Chromebook ana kart sistemlerine benziyor olması cihazın Chromebook olduğu yönündeki ihtimalleri ne kadar güçlendirse de Pixel cihazı olma ihtimali de söz konusu. Geekbench’te ortaya çıkan ve çoğu özelliğinin meydana çıktığı cihaza ilişkin bütün detaylar mevcut değil.

Henüz Optimize Değil

Android Q işletim sistemine sahip olarak çıkacak olan Google’ın yeni ürünü için Geekbench’te ortaya çıkan görsel, cihazın henüz optimize edilmediğine işaret ediyor. Optimize edilmemiş bir yazılım sistemine ve henüz tamamlanmamış olan bir donanım sistemine sahip olan cihaz için özellik bakımından kesin bir yargıya varmak mümkün değil.

Ancak Geekbench görseline bakıldığı aman tekli çekirdekte 3296, çoklu çekirdekte ise 9235 puanı almış olan cihazın kötü bir başlangıç yapmayacağı öngörülüyor. Google Coral adı ile piyasaya çıkması beklenen ve henüz pek çok açıdan bilgi sahibi olunamayan cihaza ilişkin Geekbench puanı yeterli bir veri sağlıyor. Google’ın bu zamana kadar üretimini yaptığı cihazlar arasında donanım ve yazılım açısından henüz tamamlanmamış olmasına rağmen iyi bir puan aldığını görebilmek mümkün.

Firmanın Mayıs ayında yapacağı etkinlik doğrultusunda cihazı tanıtması bekleniyor. Tanıtımın ardından ise dağıtıma çıkacak olan cihaz, piyasadaki yerini alacak. “Coral” kod adını kullanan ve ismen de bu tercih yönünde hareket etmesi beklenen Google firmasının gelişmelerini önümüzdeki süreçte sizlere aktarıyor olacağız.