Apple Kendini 9 Milyar Dolar Riske Attı

Paylaş!

Apple Kendini 9 Milyar Dolar Riske Attı. Apple 2018 yılında kendine yaptığı riskli yatırım sonucunda şirketi 9 milyar dolar zarara uğrattı. Bu sabah saatlerinde Wall Street Journal’da yayınlanan haberle, ünlü şirketin 2018 yılı tek bir “düşük performans gösteren yatırım” sonucunda 9 milyar dolar gibi büyük meblağda zarara uğradığı anlatıldı.

Ancak Apple yetkilileri bu konuda sessiz kalmakla dikkatleri üzerine çekti. Verilen rapor neticesinde Apple’ın 2017 vergi revizyonu esnasında elde ettiği nakit para fazlasının ardından, şirketin AAPL hisselerini çok yüksek fiyatlara satın alındığı ve kendilerine fazla para ödedikleri haberi yer aldı. Dün ise AAPL 5 yıl içerisinde en iyi günlük performansı görmüş olduklarını, bu küçük getirilerinin 9 milyar doların yanında devede kulak kaldığını dile getirdi. 2019 yılına sayılı günler kaldığı için marketin son derece hareketsiz olduğundan dünkü Apple hareketliliğinin belirsiz olduğunu bildirdi.

Apple ailesinin yaşadığı bu zararın nasıl normale döneceği ise Apple kullanıcıları arasında merak konusu uyandırdı. Apple şirketi cihazlarda çok yüksek fiyatlar sunsa da uğradığı bu zarar çok konuşulacak gibi görünüyor. Apple cihaz kullanıcıları şirketin tutarsız davranışları sonucunda böyle bir riskle karşılaştıkları görüşünü savundular. Ünlü Amerikan teknoloji şirketi olan Apple yaşadığı bu zararı nasıl karşılayacakları konusunda hiçbir açıklama yapmadı. Son günlerde değer kaybı yaşayan şirketin hisselerinin yüzde oranlarında zarar ettiği konuşuluyor. Yaşanan bu zararın Taywan şirketlerinin taleplerini geri çevirmesine yol açtığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Apple Zarar Etti

Apple 2018 yılının ilk yarısında hisselerini 63 milyar dolar gibi yüksek bir fiyata satın almıştı. Bu önemli hisselerin şu anki değeri ise 54 milyar dolar. Arada 9 milyar dolar gibi büyük bşr fark görünüyor. Bu da şirketin büyük bir risk altında olduğunu ve zarara uğradığını gösteriyor. Dosyalara göre ünlü şirket, hisselerini 222 dolar gibi bir fiyata satın almış oluyor. Ancak hisselerin 27 Aralık 2018 günü itibariyle değeri 151,78 dolar. Apple yaşanan bu yüksek zararla ilgili hiç bir açıklama yapmadı ve gazetecilerle konuşma yapmayı reddederek soru işaretlerine yol açtı.