İnternet Mimarı Lawrence Roberts Hayatını Kaybetti

Paylaş!

İnternet Mimarı Lawrence Roberts Hayatını Kaybetti. Günümüz internet dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan, birçok yeniliklere öncülük eden Lawrence Roberts 81 yaşında hayatını kaybetti. ARPAnet’i oluşturan veri paketleme teknolojisine büyük katkı sağlayan takım lideri Roberts birçok önemli işlere imzasını atarak takıma liderlik yaptı.

Günümüzde kullandığımız tüm teknolojik ürünler, bilgisayarlar, cep telefonları, saatler, beyaz eşyalar gibi hayatımızda büyük bir öneme sahip teknolojik aletler internet ağı üzerinden birbiri ile bağlantılı durumda. Bu durum Roberts’in okuduğu bir makaleden ilham alması ile gerçekleşmiş durumda. Psikiyatrist J.C.R Liclider’in yayınladığı makaleden ilham alan Lawrence önemli bir buluşa imza atabildi.

Program yöneticisi olan ve günümüzde internetin öncüsü olarak bilinen ve kabul edilen Lawrence 1960’lı yıllarda okuduğu bir makaleden çok etkilenerek bilgisayardan başka bir bilgisayara ağ kavramına inandı. İnandığı şeyi gerçekleştirmek için ARPA bilgi işlem müdürü olan Taylor projenin mimarı olarak Lawrence’yi seçti.

Ölümü Üzüntü Yarattı

İnandığı projeyi gerçekleştirmek adına, projenin başına getirilen Lawrence ilk başlarda işleri yoluna koyamasa da ilerleyen zamanlarda projede başarılı oldu. Asıl başarısı ise trafiği kontrol altına alabilmek için veri paketlerini değiştirmeyi benimsemesi olmuştur.

Büyük bir buluşa imza atan ve emin adımlarla ilerleyen Lawrence ilk önemli adımlarını ARPAnet ile aymış olsa da 1973 yılında şirketten ayrıldı. Aynı senede şirketten ayrıldıktan hemen sonra Telenet’e geçiş yaptı. Bu geçişten sonra attığı adımlarla paket değiştirme teknolojisinin gelişmesinde ve ticarileşmesine büyük katkı sağladı.

Lawrence geliştirdiği teknolojiyi ticarileştirdikten sonra, internet ağının daha iyi olması için çalışmalar başlattı. Günümüz internet çağının en önemli mimarı ve mucidi olan Lawrence 81 yaşında yaşamını yitirdi.

Oluşturmuş olduğu bu dev dünya önemli mimarına veda edemeden 26 Aralık’ta Lawrence’yi kaybetti.

Program yöneticisi ve internet ağının gelişmesine katkı sağlayan, internetin en büyük mucidi olarak kabul edilen Lawrence attığı adımlar ile daha iyi bir teknoloji bırakarak 81 yaşında hayata veda etti. Geriye bıraktığı önemli teknolojiler ile her zaman akıllarda kalacak.