Apple Tekelcilik Davasıyla Mahkemede

Paylaş!

Apple tekelcilik davasıyla mahkemede. Bilindiği üzere dünya devi Apple markası artık dünyanın en büyük şirketi unvanını elinde bulundurmuyor. Geçtiğimiz yıl itibariyle bu unvanını Jeff Bezos’un sahibi ve kurucusu olduğu Amazon markasına kaptıran Apple’ın son zamanlarda başı hakkında açılan davalar yüzünden ağrıyor. Artık apple akıllı telefon markası her ne kadar dünyanın en büyük şirketi unvanını elinde bulundurmasa da hakkında açılan davalar en büyük şirketleri yakışır nitelikte. Aplle elektronik markası hakkında şuana kadar açılan en büyük dava tekelcilik suçlaması davasıdır. Bu davanın akıbeti Apple şirketi açısından oldukça önem arz ediyor.

Tekelcilik Davası Önümüzdeki Hafta Görülecek

Önümüzdeki hafta pazartesi gününde Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, Apple’ın hakkında açılan Tekelcilik suçlaması davasında aleyhtarları dinleyecek. Apple şirketi hakkında açılan davanın ana maddelerinin Apple Store ve uygulama komisyonu politikaları olacağı belirtilmekte. Ünlü haber ajansı Reuters’ın ortaya attığı iddiaya göre davanın açılmasındaki temel sebebi Apple şirketinin Apple Store üzerinde yaptığı yaklaşık % 30’luk kesintiden kaynaklanmakta. Davayı açan şirket, daha önce Apple firmasından Amerika Birleşik Devletleri yüksek mahkemesinden bu tekelcilik suçlaması davasını geri çekmesini arzu etmişti.

İştirakçi şirketin Apple markasına açmış olduğu dava ülke gündemine bomba gibi düştü. Tüm medya kuruluşlarının gözü önümüzdeki hafta yapılacak olan davanın hakiminin üzerinde olacak. Apple markası hakkında açılan davaya itiraz ederken, erişime açtığı uygulamaların tekel olmadığını iddia etmekte.

Bunun yanı sıra Apple şirketi hakkındaki suçlamalar hakkında suçsuz olduğunu 1977 tarihli bir Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi kararına bağlı kalarak iddia ediyor. Bu mahkeme kararı, davayı açmış bulunan tüketiciler ile anlaşma yapmanın, e – ticaretin gelişmekte olan bölgesini engelleyeceğini ve tehdit edeceğini söylüyor.

Buna dayanarak davanın iptal edilmesini isteyen Apple firması, hakkında açılan tekelcilik suçlamasının hemen kaldırılmasını talep ediyor ve aynı zamanda bu süreç içerisinde yaşadığı itibar kaybı ve maddi zararın dava açan şirket tarafından ödenmesini talep ediyor. Öte yandan Apple markası bu dava sürecinde bir distribütör olarak yer almadığını, bu platformda Apple Store üzerinde tüketicilere satış gerçekleştiren aplikasyon yapımcıları için sadece bir aracı olduğunu iddia ediyor.