Giyilebilir Teknoloji Hakkında Bilinmeyenler

Paylaş!

Teknolojik gelişmeler her çağın içerisinde kendini farklı farklı alanlarda göstermektedir. Genel de sanayi alanında olan bu teknolojik yenilikler, günlük hayatta insan hayatına kolaylıklar sağlamaktadır. Günümüzün teknolojik yenilikleri arasında en ilginç olanı ve halen pek çok bilinmeyen yönleri taşımakta olan giyilebilir teknoloji hakkında bilinmeyenler konusuna değinmek faydalı olacaktır.

Tanımı

Kişilerin üzerinde taşıyabileceği teknolojik ürünlerin tümüne giyilebilir teknoloji denilmektedir. Bu bir elbise şeklinde olabileceği gibi, saat ya da gözlük gibi aksesuar olarak ta olabilmektedir. 2000’li yıllarda giyilebilir teknoloji askeri ve sağlık alanlarında öncelikle kullanılmaya başlandı. Giyilebilir teknolojinin ilk ürünü akıllı saatti.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir

Akıllı saatler olarak ilk üretilen giyilebilir teknoloji ürünlerinden sonra akıllı bileklikler, gözlükler, kulaklıklar, sanal gerçeklik VR gözlükleri, tekstil ürünleri, takı ve aksesuarlar ve daha pek çok sıralanabilecek giyilebilir teknoloji ürünlerinin her biri kendi adına alanında kolaylaştırıcı işlevsellikleri ile bilinirler. Bu ürünler ölçüm değerlerine yönelik üretilmektedir. Mesela akıllı bileklikler kan basıncından, yürüyüş yaptığınız andan itibaren kaç adım attığınıza kadar belirler.

Faydaları Neler Olacaktır

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin özellikle sağlık sektöründe insana faydaları çok olacaktır. Felçli bir insanın yürümesine etki edecek bir giysi, görme engelli bir insana görme imkanı sunacak şekilde hazırlanmakta olan ürünlerdir. Bu giyilebilir teknolojiler üretilirken bilgisayar ve akıllı telefonlar ile uyumlu olması gerektirmekte ve o sebeple giyilebilir teknoloji adını almaktadırlar. Sporcuların giymeyi özellikle tercih edeceği bu akıllı teknoloji giysileri sayesinde, kas sistemi, vücut ısısı, yağ yakma oranını takip etmeleri hiç bu kadar kolay olmayacak. Mühendislik gibi bilim dallarının ortaklaşa çalışmalar yaptığı ve inovatif çalışmaların önem taşıdığı giyilebilir ürünler daha pek çok alanda karşımıza çıkacak gibi…