Bilgisayarınıza Yağ Dökülürse Yapmanız Gerekenler?

Paylaş!

Bilgisayarınızın başına gelebilecek en can sıkıcı olaylardan biri olan bilgisayara yağ dökülmesi, eğer anında ve doğru şekilde müdahale edilmezse sonuçları kötü olabilecek bir durumdur. Bu yüzden eğer böyle şanssız bir olayla karşı karşıya geldiyseniz uygulamanız gereken öncelikli faktör elinizi çabuk tutmanız olacaktır. Bu yazıda bilgisayarınıza yağ dökülürse yapmanız gerekenler? Hakkında yararlı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Anında Müdahale Edin

Bilgisayarınıza yağ ya da benzeri türevdeki sıvılar döküldüğünde öncelikli olarak yapmanız gereken kendi güvenliğinizi sağlamaktır. Bu yüzden derhal bilgisayara güç sağlayan şarj kablosunu ya da benzeri elektrik taşıyıcı aygıtları fişlerinden çıkararak elektrik akışını engellemelisiniz. Aksi takdirde hem kendi can güvenliğinizi riske atmış olursunuz hem de bilgisayarınızın elektrik akımından daha da fazla hasar görmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Elektrik bağlantısını kestikten sonra bilgisayar üzerinde hala yağ tanecikleri varsa bir bez yardımı ile bu tanecikleri temizlemeniz gerekir. Hatta klavyeyi ya da dökülen aygıtı ters çevirerek içeri nüfuz eden yağın bir kısmını da dışarı aktarmış olursunuz. Tabi bu durum nüfuz eden yağın tamamını yok etmenize imkan vermeyecektir bu yüzden şayet yağ dökülmüş aygıtın içerisine ulaşabiliyorsanız iç kısmı da detaylı bir şekilde temizlemeniz gerekir.

Yağ Tanecikleri Nasıl Yok Edilir?

Bilgisayarınızın içerisine nüfuz eden yağ taneciklerini yok edebilmek adına bir kuru bez üzerine sabunlu su püskürtüp dökülen kısımları bu bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Fakat sabunlu suyun az miktarda olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde bilgisayarınızın daha fazla sıvıya maruz kalmış olur. İç temizlemesini yaparken de aygıtınızın tamamen elektrikten arınmış olmasına özen göstermelisiniz.

Teknik Yardım Alın

Evinizde ya da iş yerinizde yağ dökülmüş olan bilgisayara ilk müdahaleyi ve temizlemeyi yaptıktan sonra teknik servisinizden de yardım alarak bilgisayarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.