Fare İmlecinin Hızı Nereden Ayarlanır?

Paylaş!

Bilgisayarlar yıllardır insanların kullanım alanlarında bulunur. Ev, iş yerleri, kamu sektörü ve her türlü iş kollarında bilgisayar ve laptoplardan yararlanılır. Bu cihazlar bazen eğlence, bazen iş, bazen de iletişim amaçlı kullanılır. Bilgisayarların donanımlarında ufak parçalar vardır. Bu parçalar bilgisayar ya da laptopların daha rahat kullanımının sağlanması içindir. Bu parçalardan bir tanesi de mause (fare)’dir. Fareler kullanım sırasında ekran üzerinde bulunan bir alana daha hızlı tıklamak için kullanılır. Bazı bilgisayar ya da laptop kullanıcıları fare imlecinin hızı nereden ayarlanır? Sorusuna cevap veremezken, bazı kullanıcılar ise bu konuda uzmandır.

Farenin Ekran Üzerindeki Görüntüsü

Fare imlecini hareket ettirmek için fare ileri geri hareket ettirilir. Fare, bilgisayar kullanırken ekran üzerindeki yerlere daha kolay geçiş yapılmasını sağlayan, bir seçici araçtır. Üzerinde bulunan düğmeler ile ekran üzerinde istenilen yeri seçmeyi sağlar.

Fare İmlecinin Hızı

Fare imlecinin hızını ayarlamak için ayarlar menüsü kullanılır. Bu menüden fare seçeneği işaretlendiğinde ekranda fare ile özellikler gelecektir. İşaretçi hızı yazısı etkin hale getirildikten sonra çizgi halinde farenin hızını belirleyebileceğiniz bir ekran açılacaktır. Bu alanda işaretçi hızını değiştir seçeneğini aktif hale getirdikten sonra hangi hızda kullanılmak isteniyorsa o hız aktif hale getirilir. Değişiklikleri kaydet tuşuna basıldığında farenin hızı değiştirilmiş olacaktır. Bu işlem için hangi menüden girilirse girilsin ayarlar menüsünün kullanılması gerekir. Fare imlecinin hareket hızını, görev çubuğu üzerine çift tıklayarak da değiştirmek mümkündür. Görev çubuğu üzerine tek tıklama yapılması sonrasında ayarlar menüsü açılacaktır. Ayarlar menüsünün altında fare menüsü ve onun altında da işaretçi hızını değiştir seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra değişiklikleri kabul ediyor musunuz? sorusuna tamam denildiğinde fare hızını değiştirme işlemi tamamlanmış olur.