Bitcoin Geleceği Etkiliyor Mu?

Paylaş!

Çağımızın en popüler yatırım kanallarınden biri olan Bitcoin ve diğer kripto paralar hızlı yükseliş hamleleri sayesinde borsa dünyasında oldukça sağlam bir yere sahip olmuştur. Bu hızlı yükseliş ve Bitcoin’in yerini sağlamlaştırması akıllara ilk etapta geleceğe yönelik finans anlamında hangi değişikliklerin insanlığı beklediğini getirir. Son birkaç senedir oldukça yüksek bir artık hamlesi gösteren Bitcoin, pek çok borsa sever yatırımcıyı yörüngesine çekebilmeyi başarmıştır. Bu durum da dünya ekonomisini oldukça etkileyen başlıca durumlardan biri olmuştur. Peki, Bitcoin Geleceği Etkiliyor Mu?

Geçmişten Günümüze Bitcoin

Bundan tam 9 sene önce 2009 yılının ilk yarısında piyasaya sürülen bir sanal para olan Bitcoin, o yıldan bu yıla oldukça büyük aşamalar kaydetmiş bir kripto paradır. Asıl hamlesini 2017 senesinin başlarında yapmaya başlayan bu sanal para birimi pek çok yatırımcının dikkatini çekmiş ve dünya borsalarını bu alana yönlendirmeyi başarmıştır. Günümüzde pek çok şirket ve bireysel yatırımcı Bitcoin üzerinden alım satım yapmakta ve başlıca yatırımlarını bu sanal para üzerinden finanse etmeye başlamıştır. Zaman zaman sert düşüşler gösterse de kısa sürede kendini toparlamayı başaran Bitcoin, kripto para piyasasının başını çeken bir sanal para birimi olmuştur.

Bitcoin’in Geleceği

Bu hızlı yükselişin ardından belki de yatırımcılar tarafından en çok merak edilen konu olan Bitcoin’in gelecekteki rolü oldukça spekülatif yorumlar içerir. Sanal bir para madenciliği usulü ile piyasaya sürülen Bitcoin’in tükenebilir bir kaynak olması popülerliğini düşürebilen bir etken olabileceği gibi aksine tıpkı altın piyasası gibi ileride daha da çok değer kazanacağının da habercisi olabilir. En büyük özelliği sanal bir para birimi olması olan Bitcoin, yatırım sektöründeki aracı firmaları ve faktörleri ortadan kaldıran bir buluş olduğundan da oldukça rağbet görmektedir.