Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Paylaş!

Bitcoin, blockchain teknolojisi alt yapısını kullanarak üretilen, geleceğin parası olarak adlandırılan, 21 milyon adet üretim limiti olan, şimdiye kadar yaklaşık 18 milyon âdeti üretilmiş sanal paradır. Peki, Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretimi bilgisayar işlemcileri ve ekran kartlarıyla yapılmaktadır. Bitcoin sistemi bloklardan oluşur. Bilgisayarlar işlemci ve ekran kartı performansları ile bu blokları bulur. Bulunan her blok için ödül kazanılır. Buna blok ödülü denir. Ödül bitcoin olarak bitcoin cüzdanınızda yatırılır. Bilgisayarınızın donanım seviyesi bu noktada önem arz ediyor. Ne kadar performanslı donanıma sahipseniz blok bulma şansınız o kadar artacaktır.

Bireysel Olarak Bitcoin Üretebilir miyim?

Bitcoin bloklarını bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Zorluk seviyeleri bulunan her bloktan sonra artiyor. Bu nedenle bireysel olarak bitcoin üretmek sadece bitcoin makineleri ile mümkün. Bu makineler internette 6 bin TL ile 50 bin TL arasında satılıyor. Bu nedenle bireylerin kendi cihazlarıyla bağlanabileceği madencilik havuzları kuruldu.

Madencilik Havuzu Nedir?

Madencilik Havuzu, havuza internet yoluyla bağlı cihazların güçlerini birleştirip bitcoin bloklarını daha az kısa zamanda bularak ödül kazanmak için oluşturulmuş sistemdir.

Madencilik Havuzuna Nasıl Bağlanabilirim?

Madencilik havuzları program olarak bilgisayar akıllı telefon ve tarayıcıda çalışır. Programı indirip kurduktan sonra e-posta ya da bitcoin cüzdan kodunuzla sisteme girebilirsiniz. Bilgisayar, telefon, tablet cihazlarımızın işlemci ya da ekran kartını madencilik işinde kullanıldıkça donanım performansını zaman göre madencilik havuzunda kazanılan blok ödülünden pay alırsınız.

Bitcoin Madenciliği Karlı mı? Karlı mı?

Madencilikte kullandığımız cihazların elektrik tüketimi Madencilik maliyetinin en büyük kısmını oluşturur. Madencilik için kullandığımız bir bilgisayar saatte 1 KW elektrik tüketiyor ise 1 KW fiyatı 0.40 TL olduğunu varsayarsak 24 saat çalışan bilgisayar 24×0.40 TL yaklaşık 8 TL elektrik maliyetimiz olacaktır.

Karlı bir madencilik yapmak istiyorsanız elektrik kullanım maliyeti ve cihaz bedelini ( kullanım ömrüyle orantılı) maliyet olarak hesap Edip kazandığımız bitcoin tutarıyla karşılaştırmalısınız.