Bitcoin Virüsü (Bitcoin Miner Virüsü) Nedir?

Paylaş!

Yakın tarihte yoğun bir şekilde karşılaşılan Bitcoin miner virüsünün vermiş olduğu zarar oldukça artmış durumda. Bitcoin virüsü (bitcoin miner virüsü) nedir? Sorusu Bitcoin madenciliği yapan herkesin merak ettiği bir husustur. İsminden de anlaşılacağı gibi Bitcoin üreten kişilerin bilgisayarlarında, miner virüsünün çok yoğun bir şekilde bulunduğu ve sürekli kripto para ürettiği biliniyor. Bitcoin miner virüsünün ne olduğu ve nasıl temizlendiği konusunda, konuya vakıf olmayan kişileri bilgilendirmekte fayda var.

Bitcoin Miner Virüsü Nedir?

Bitcoin miner virüsü, 2017 yılının sonlarına doğru yaygınlaşan ve Bitcoin madenciliği yapan kişilerin bilgisayarlarına yerleşerek, bilgisayarları köleleştirip bitcoin üreten bir virüstür. Özetle, bilgisayar korsanları tarafından Bitcoin madenciliği yapan kişilerin bilgisayarlarına bu virüs gönderilerek, usulsüz bir şekilde Bitcoin üretimi yapılıyor. Bu da, emek verenlerin emeklerinin çalınması anlamına geliyor. Ancak gelişen teknoloji, bilişim alanında her türlü problemi çözebildiği gibi bu durum için de oldukça basit bir çözüm yolu bulmuştur. Temelde, bilgisayarı derin bir taramadan geçirmek ve basit birkaç program kullanarak Bitcoin miner virüsünden kolayca kurtulmak mümkün.

Bitcoin Miner Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarda virüs programı olan kişiler uyarı alırlar. Bilgisayarın işlemcisine zarar veren bu virüs, antivirüs programı olmayan kişilerin CTRL-ALT-DEL tuşlarına basarak açılan görev yöneticisi ekranındaki CPU’yu tıklamaları ve burada bulunan “sistem boşta işlemi” şeklindeki ibare virüsün olmadığını gösterir. Bu ekranda ters giden bir şeylerin olduğunu görmek, virüsün bulaştığı anlamı taşır.

Nasıl Temizlenir?

Bitcoin miner virüsünü kökünden temizleyen çok etkili programlar mevcut. Bunlar: Advanced System Care, RoueKiller, Adwcleaner, MalwareBytes ve Dr. Web Curel gibi programlardır. Bu programlar güvenli ve basit programlardır. Kurulum işleminin ardından, ilgili adımların izlenmesi, Bitcoin miner virüsünü ortadan kaldırmaya yeter.