Bitcoin’den Yeni Bir Hamle

Paylaş!

Bitcoin’den Yeni Bir Hamle.Manevra yapma özelliğiyle üretilen ve yatırımında bitcoin kullanılan ilk uçak havalandı. Bilindik uçaklara göre farklı bir tasarıma ve göz alıcılığa sahip olan bu uçak, normal uçaklarda gerekli olan flap parçalarına ihtiyaç duymuyor.

Süpersonik bir süratle itilen havayı kullanıyor ve manevra yapıyor. İlk defa üretilen bu uçak Llanbedr Havaalanı’ndan kalktı. Bumeranga benzeyen uçak için şirket büyük umutlar taşıyor.

BAE’nin Manchester Üniversitesi ve İngiliz hükümeti arasında yapılan işbirliği ile geliştirilen uçakta kontrol yüzeyleri kullanılmıyor. Bunun yerine hava püskürtme sağlayan bir sistem bulunuyor.

Hava İtme Tekniği

Sistemde uçaktan süpersonik hızlılıkta hava itiliyor ve araç manevra yapıyor. Uçak için iki farklı teknoloji oluşturulmaya çalışılıyor. İlk sistemde motordaki hava, kanatlardan püskürtülüyor. İkincisinde ise motorun jet çıkışı yönlendirilmeye çalışılıyor.

Şirket yetkilileri bu uçakların daha da geliştirileceğini, hafif ve güvenilir hale geleceğini açıkladı. Ayrıca ortaklıkla gerçekleşen bu projenin 20 yıl öncesindeki uçak teknolojilerine bakıldığında yeni bir döneme imza atıp uçak teknolojileri alanında bir çığır açacağına da konuşmasında yer verdi.