Bitcoin’e Alternatif Paralar

Paylaş!

Bitcoin kripto para birimi son bir yıl boyunca ulaşmış olduğu değer ile rekor kırmış durumda. Bitcoin çok değer kazandığı için başka alternatif arayanlara, bitcoin’e alternatif paralar olarak 5 sanal para bulunuyor.

Dash Kripto Para Birimi

2014 yılında piyasaya sürülmüş olan Dash kripto para biriminin orjinal adı Darkcoin. Tanıtımını Evan Duffield yaptı. Hem kolay hemde güvenilir protokole sahip olmasından dolayı popüler hale gelmiş bir kripto para birimi. Şu ana kadar üretilmi şolan dash coin kripto para birimi 5 milyar doları aşmış durumda.

Ether Kripto Para Birimi

Vitalik Buterin isimli bir Rus bilgisayar programcısı tarafından üretildi. Piyasaya sürülmesi 2015 yılı. Açık kaynak kodlu ve bitcoin ağı ile benzerlik taşıyor. Piyasa değeri 5 milyar doları aştı.

Zcash Kripto Para Birimi

Zcash kripto para birimi 2016 yılında piyasaya tanıtıldı. Üreten kişi Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Zooko Wilcox- O’Hearn isimli bir bilgisayar proramcısı. Blochain teknolojisi kullanılarak üretilmiş ve dijital ödemelere açık bulunuyor. Kullanıcılara ödeme gizliliği sunmasından ötürü tercih ediliyor.

Monero Kripto Para Birimi

2014 yılında tanıtıldı. Güvenli bir para transferi sağlıyor. Bitcoin kripto para biriminden farkı şeffaf olması. Karanlık yani para aklamak için de kullanımı var.

Ripple Kripto Para Birimi

2012 yılı itibari ile ödeme ağı ile piyasaya sürülmüş bir kripto para birimi. Blockhain teknolojisi kullanılarak üretilmiş ama madenciliği yapılmıyor. Hızlı ve maliyeti düşük bir şekilde işlem imkânı tanıyor. 4 saniyede para transferi sağlıyor. 35 milyar doları aşan bir piyasa hacmine sahip. Kripto para piyasasında 4. büyük kripto para birimi. Diğer kripto para birimleri kadar yüksek hacimli işlem gücü istemeyecek şekilde blok zinciri çalışıyor.