Kripto Paraların Yükselişi

Paylaş!

Sanal para olarak adını duyuran kripto paralar piyasaya ilk çıktıklarında toplumun ve finansal kaynakların çoğu tarafından benimsenmeyen ve sisteme dahil edilmeyen birimlerdi. Ortamdaki eğitimli kişilerin azlığı ve sanal ortamlardaki güvensizlik havası sebebiyle uzun bir süre de bu durum değişiklik göstermemiştir. Ardından piyasalarda yavaş yavaş kabul görmeye, takipçi ve yatırımcı elde etmeye başlamıştır. 2017 yılı sonunda ekonomi dergilerinde kripto paraların yükselişi ile ilgili değerlendirmeler bile yayınlanmaya başlamıştır.

Kripto Para Nedir?

Crypto ve currency kelimelerinin birleşiminden oluşan cryptocurrency deyimi şifreli para olarak isimlendirilmektedir. İnternet kanalıyla kullanılan, hiç bir merkezi kuruma veya aracıya bağlı olmayan bu paralar sanal cüzdanlar aracılığıyla ve şifre kullanarak çıkarıldığı ve kullanıldığı için tamamen sanal kaynaklı olarak değerlendirilen yatırımlardır. Bu paralarla borsa ortamında yatırımlar yapılmasından alışverişe hatta para transferlerine kadar birçok alanda kullanılır hale gelmiştir. Piyasada en fazla bilinen para çeşitleri ise bitcoin, ethereum, ripples, stellar olara sayılabilir.

Kripto Paraların Düşmesi ve Yükselmesi

2018 yılında tüm takipçiler tarafından temkinli şekilde değerlendirilen kripto paralar şubat ayında tarihinde gözlemlenen en dipteki rakamlara ulaştı. Bunun nedenleri arasında Güney Kore’nin kripto piyasasına olan yaklaşımının netleşmemesi ve Asya ülkelerinde yapılacak regülasyonların belirsizliği ana etmenler olarak sayılmıştır. Unutulmaması gereken tüm piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasası da yaşanılan ortamdan bağımsız düşünülemez. Arz ve talep dengesine bağlı olarak yükselişler ve düşüşler yaşaması olasıdır. Yakında gözlemlenen verilerde bir saat içinde bin dolar artış bile gözlenen kripto paralardan söz etmek mümkün hale gelmiştir. Yükselen trendlere bakıldığında piyasada yatırım yapma eğiliminin fazla olduğunu ve bu fırsatın değerlendirilebileceğini söylemek olasıdır. Piyasayı yakından takip etmek daha yararlı olacaktır.