BTK Telefon Zamları Konusunda Açıklama Yaptı

Paylaş!

BTK Telefon Zamları Konusunda Açıklama Yaptı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yaptığı açıklamada GSM operatörlerinin ücretlerde yaptıkları değişimleri abonelerine zam öncesi SMS yoluyla bildirmeleri gerektiğini bildirdi. Cep telefonu kullanıcıları GSM operatörlerinin sağladığı paketlerde bulunan tarife ücretleri karşılığında hizmet alıyor. Hizmet ve tarife ücretlerinde belirlenen süre zarfında değişiklik olmuyor. Ancak zaman zaman da olsa güncelleştirme gibi sebeplerle tüketicilerin faturalarında farklı tutarlar görülebiliyor.

BTK’dan Zam Bildirimleri

Bir tüketicinin BTK’ya “Abonelik sözleşmesini imzaladıktan sonra tarife ücretim işletmeci tarafından değiştirilebilir mi?” sorusuna cevap olarak, işlemi yapmadan önce tüketiciyi bilgilendirmeleri gereklidir şeklinde cevap verdi.

Taahhütlü Tarifelerde Düzenleme Şekilleri

Tüketicilerin taahhütlü tarife aboneliğini hakkındaki sorularına da cevap veren BTK, “Taahhüt verilen sözleşmeden cayılması durumunda taahhüdün sonlanacağı döneme kadar abonelik ücreti hesaplanır ve sağlanan indirim, cihaz veya diğer detaylar abone lehine olan bedeli cezaî şart veya cayma bedeli olarak talep edilebilir” dedi. Taahhütlü sözleşmede bulunan şartlara iki tarafında uyması gerektiğini de açıklayan BTK, cayma bedelinin tüketici tarafından ödenmesi şart” açıklaması yaptı.