Mozilla’dan Düzeltme

Paylaş!

Mozilla’dan Düzeltme.Firefox kullanıcılarının bilgisayarlarında çok fazla sekme açtıklarında bellek kullanımı etkilenir. Mozilla, bu ciddi hatayı en sonunda çözmeye karar verdi. Bilgisayar kullanıcıları için bellek yönetimi, yoğun bilgisayar kullanıcıları için son derece önemlidir. Özellikle kötü bellek yönetimi, tarayıcının ram ile çatışmasına neden olabilir. Mozilla, bu durumun farkına vararak 8 yıldır bu şekilde kullanılan bellek hatasını düzeltmeye karar verdi.

Firefox’a Yeni Düzenleme

Firefox 67 Nightly sürümünün RAM dostu bir tarayıcı haline dönüşeceği düşünülüyor. Tarayıcıya, işlemeye başladığında kullanılmayan sekmeleri de aktif hale getirme özelliği eklenecek. Bu sistemle bellek tüketimi azalacak ve bu sekmelere tıklandığında tarayıcı, sekmeyi yeniden açacak. Firefox, arka planda müzik uygulamasının çalışması durumunda müziğin susmaması ve sekmelerin deaktif edilme sıralarını aşağıdaki şekilde belirledi;

Oynatıcı çalışmayan sabitlenmemiş ve sabitlenmiş sayfalar, bir oynatıcı ile çalışan sayfalar, aynı anda iki oynatıcı çalışan sayfalar.

Bu işlemlerin sonucunda ram kullanımını azaltmak, Firefox kullanıcıların rahat bir nefes almasını sağlayacak. Chrome’da da buna benzer bir sorun yaşandığı bilinirken kullanıcılar Chrome’dan da benzer bir hamle bekliyor. Ancak Google’ın arka planında daha fazla servis çalıştırdığı düşünüldüğünde bu işlem biraz zor olabilir.