Cep Telefonu Taksitlerine Yeni Düzenleme

Paylaş!

Cep Telefonu Taksitlerine Yeni Düzenleme. Geçtiğimiz günlerde cep telefonu alımı sırasında 12 ay taksit yapılacağı duyurulmuş ve bu konu yürürlüğe konularak cep telefonlarının satışı bazı operatörlerde 12 ay taksitle yapılmıştı. Ancak dün yapılan bir açıklama tüketicilerin kafasını karıştırdı. Fiyatı 3500 liranın üzerinde olan telefonlar için 12 ay taksit imkanı bulunuyordu ve tüketiciler de telefon fiyatlarının yüksek oluşu sebebiyle taksit imkanı olmasını doğru bulmuşlardı. Ancak bu karar yürürlüğe girmeden iptal oldu.

Bilindiği gibi birkaç yıl önce, cep telefonu alımlarında taksit yapma dönemi sona ermişti. Cep telefonu almak isteyen kişiler için, bankalardan kredi çekme uygulama yoluna gidilmiş, ancak kredi sorunu bulunan vatandaşlar kredi yönteminden de yararlanamamıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında cep telefonları alımlarında 12 ay taksit yapılacağı duyurulmuş ve bu işlemden yararlanan kişiler olmuştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’da yaptığı açıklama ile fiyatı 3,500 liranın üzerinde olan ve bu cep telefonlarını almak isteyen kişilerin 12 taksit seçeneğinden yararlanabileceğini açıklamıştı. Fakat bu açıklama henüz yürürlüğe girmeden iptal edildi. Tüketiciler tarafından son derece anlamsız görülen bu işlemler kişileri şaşırtıcı içerikler oluşturdu.

Cep Telefonlarına 6 Ay Taksit Yapılacak

Halk tarafından tepki çeken bu durum için yetkililer tekrar yaptıkları açıklamada, bankaların kişilerin cep telefonu almak için kullanacakları kredilerde altı ay olan bir vade sınırı belirlemişlerdi. Altı ay olan vade sınırını 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 aya yükselttiklerini açıklamışlardı. Bu düzenlemeye halk bir nebze de olsa olumlu tepki vermiş ve telefon alma fikrini gözden geçireceklerini bildirmişlerdi. Fakat BDDK tarafından, Bankacılık kurulu yönetmelik kuralları ve taslakları hükümleri sebebiyle bahsedilen ve yapılması planlanan bu değişikliklerden vazgeçildiği açıklandı.

Cep telefonları alımı ve ödemesi hakkındaki son kararın ve yürürlüğe konacak vade seçeneklerinin, en başta açıklandığı gibi yeniden 6 ay ile sınırlandırılmasına karar verildi ve 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu uygulama ile cep telefonu alım işlemlerinde bankadan kredi çekilmesi durumunda yeniden 6 aylık taksit sınırının uygulanacağı açıklandı.