LG 2018 Yılını Rekor Kar İle Tamamladı

Paylaş!

LG 2018 Yılını Rekor Kar İle Tamamladı. Güney Kore merkezli teknoloji şirketi olan LG, geçtiğimiz sene departman bazında bakıldığında kendi rekorunu kırmayı başardı. 2018 yılında kırılan bu rekorun ve artışın sebeplerinden biri de bir önceki yıl yani 2017’de ZKW’nin hisselerinin % 70’ini almış olmasıdır.

Güney Kore merkezli olan teknoloji devi LG, 2018 yılı içerisindeki, yıllık gelirini açıkladı. Son bir yıl için açıklanan verilere göre LG şirketi, 2018 senesi içerisinde 54,4 milyar $ gelir elde etti. Şirketin geçen seneki geliri göz önüne alındığı zaman bu miktarın % 10 daha fazla olduğu görülmektedir.

LG Şirketinin Departmanlarındaki Krizler Doğru Yöneltildi

Yüksek gelirler sağlanmış olmasının yanı sıra şirketin her bir departmanının durumu farklılık gösteriyor. Örneğin şirketin mobil departmanı, senelik bazda sadece 7,08 milyar $ gelir elde etti. Fakat operasyon maliyetini 700 milyon Dolardan fazla borçlandırdı. Bu harcamaların ve verimsizliklerin neden olduğu kriz durumunun iyi yönetilmesinden dolayı LG şirketi iyileşme kaydederek kara geçti. LG şirketinin bu iyileşme sürecinin desteklemek için 2019’da MWC duyuracağı G8’in yanında diğer bir ürün olan V50 ThinQ 5G adlı akıllı telefonunu da tanıtması beklenenler arasında.

LG’nin Departmanlarının Gelir Durumları

2018 yılının açıklanan verilerine göre LG şirketi yüksek kar yazmış olsa da her departman ayrı ayrı ele alındığında durum değişmektedir.

Örneğin, LG Home Entertainment, departman bazında 1,35 milyar Dolarlık bir gelir bildirdi. İlgili departmanın bu geliri artırabilmek için OLED ve daha büyük olan 4K televizyonlara yönelmeyi planlıyor.

Bir diğer departman olan LG Home Appliance ise 1,35 milyar Dolarlık rekor gelir elde etti. LG şirketinin 2018 senesindeki en güçlü departmanı oldu.

Departman Tarihinde Rekor Kırdı

LG Vehicle Components, kendi departman tarihindeki en yüksek karı elde ederek kasasına 1,24 milyar $ koydu. Geçmiş yıllara göre ciddi bir kar oranı kaydetti. Bu departmana duyulan yoğun ilginin sebebi ise LG’nin ZKW’nin 2017’deki hisselerinin % 70’ini satın almış olmasıdır. LG, bu hisseler karşılığında 1,1 milyar $ ödemişti.