Çerçevesiz Telefonlar Kulaklık Girişini Kaldırdı

Paylaş!

Çerçevesiz Telefonlar Kulaklık Girişini Kaldırdı. Apple firmasının 2016 senesinde bir girişim olarak yaptığı işlemlerden biri olarak kulaklık girişini cihazlarından kaldırmış olması o dönemde büyük olay yaşanmasına sebebiyet vermişti. Apple ile başlayan ve daha sonrasında pek çok firmanın bu yöntemi takip etmesi ile devam eden kulaklık girişlerinin kaldırılması durumu kullanıcıların hoşuna giden bir durum olmadı. Başta bu duruma çok kızan kullanıcıların şimdiye bakıldığı zaman kulaklık girişi olmayan telefonlara alıştıkları görülüyor.

Kulaklık girişlerinin Apple bünyesinde cihazlardan kaldırılmasının nedeni ise çerçevesiz telefonlar. iPhone 7 modeli ile beraber 3.5 mm’lik kulaklık girişlerinin cihazlarda kaldırılmış olması beraberinde o dönem bir çok soruyu da getirmişti. Ekran boyutunun artmamış olması, bataryanın büyümemiş olması, yeni bir teknolojinin cihaza yerleştirilmemiş olması gibi etmenlere bağlı olarak cihazlardan kulaklık girişlerinin niye kaldırıldığına anlam veremeyen kullanıcılar için yanıt şimdi geldi. Üreticilerden gelen cevap doğrultusunda çerçevesiz telefon üretimi denemelerinin iPhone 7 modeli ile başlamış olması kulaklık girişinin kaldırılmasının nedeni.

Çerçevesiz Telefon Teknolojisi

Dünyada en çok bilinen markaların telefonlarına bakıldığı zaman her birinin öyle ya da böyle çerçevesiz telefon teknolojisini denekleri görülür. One Plus 6T, Pixel 3 ve Apple firmasının tüm telefonlarında her hangi bir kulaklık girişinin yer almaması ve çerçeve konusunda oldukça tutucu davranmaları kullanıcıların kafalarını karıştırıyor. Samsung firması ise bu firmaların tam tersi olarak kulaklık girişini üst seviye cihazlarında kullanmaya devam ediyor.

Yakın zamanda tanıtımını gerçekleştirdiği A8s modelinde de bu inadını devam ettiren Samsung firmasının S10 serisinde de 3.5 mm’lik kulaklık girişi kullanacağı görülüyor. Yakın gelecekte bütün cihazlardan kalkması beklenen kulaklık girişlerinin daha ince bir çerçeveye sahip olmasından ötürü cihazda yer alması beklenmiyor.

One Plus’un kurucularından biri olan Carl Pei, TechRadar’a verdiği demeçte One Plus 6T modelinden başlayarak bu girişimin yapıldığı ve diğer cihazlarda da devam edeceğini söyledi. Ekran altıparmak izi okuyucusunu bu alana yerleştirebildiklerini söyleyen Pei, uzun bir süre boyunca bu girişimin anlamsız karşılanması durumunu çerçevesiz telefon üretimi konusunda bağladı.