iPhone 7 DFU Moduna Nasıl Geçilir?

Paylaş!

iPhone 7 DFU Moduna Nasıl Geçilir?

iPhone 7 ve de iPhone 7 Plus modellerinin, Taptic Engine sistemi kullanan yepyeni bir home tuşu ile kullanıcılarına sunuluyor. İlk iPhone’dan buyana kullanılan mekanik bir tuş yerine, Apple taptik titreşim sistemli motoru ile kullanıcılarına tuşa basıyormuş hissi veriyor. Ancak burada dokunmatik olan bir dijital tuş kullanılmış oluyor. MacBook modelleri içerisinde de yer alan trackpad’den esinlenilerek geliştirilen model, yeni home tuşu ile beraber cihazın DFU adı verilen bir moda geçiş yöntemi de değişmiş oldu.

DFU Modu Ne Demektir?

Tam açılım olarak “Device Firmware Upgrade” olarak bilinen DFU sistemi, cihazın güç tuşu ve de ana ekran tuşuyla beraber yazılım güncellemesi işlemini başlatan bir komuttur. Eski iPhone telefonlarında ana ekran tuşu tam olarak mekanik olduğu için cihaz kilitlendiği zaman yada yazılım açısından bir sorun gerçekleştiğinde cihazın ana ekran ve de güç tuşuyla moda sokulup, iTunes sistemi üzerinden sistem geri yükleme işlemi yapılarak, cihazın yazılım açısından oluşan sorunları çözüle biliniyordu.

Ancak ana ekran tuşu yeni modellerde mekanik olmadığından, Apple firması bu komutu ses kısma tuşuna aktif etmiş durumda. Bunun anlamı DFU modu için güç tuşuna ve ses kısma tuşuna basılması gerekecek.

iPhone 7 DFU Modu Nasıl Aktif Edilir?

Bu işlemleri gerçekleştirmeniz için cihazınızı kapatmanız gerekiyor. Daha sonra iTunes programı açıkken Lightning adı verilen kablo ile bilgisayarına bağlanmanız gerekiyor. Bu işlemlerden sonra sağda bulunan güç tuşuna 3 (üç) saniye kadar basılı tutun. Daha sonra basma işlemine devam edip sol bölümdeki ses kısma tuşuna 10 (on) saniye kadar basmanız gerekiyor. Programda gereken ekranı gördükten sonra basma işlemini bırakmanız gerekiyor. Çok fazla basarsanız telefonunuz yeniden başlatılır DFU işlemi gerçekleşmez.