Chrome Eklentiler Nasıl Kullanılır?

Paylaş!

Chrome Google tarafından üretilmiş ve uzun zamandır en çok kullanıcı sayısına sahip olan internet tarayıcılarından birisidir. Bu internet tarayıcısı kendi üzerine eklentiler (ek uygulamalar) kurularak aslında olmayan özellikleri kazanma becerisine sahiptir. Bu sayede kullandığınız chrome daha etkili ve pratik bir hale gelebilir. Peki, chrome eklentiler nasıl kullanılır? Chrome içerisinde eklentiler nerede bulunur? Eklenti ayarları nasıl yapılır, nasıl etkinleştirilebilir? Eklentiler nereden kurulur?

Eklentiler Nereden Kurulur?

Google chrome eklentilerini kurmak için chrome üzerinde sağ üstte bulunan üç noktaya tıklanır. Buradan diğer araçlar seçeneği üzerinden uzantılar sekmesine basılır. Açılan sayfa üzerinden sol tarafta bulunan üç çizgiye basınca sayfanın sol en altında chrome web mağazası için bir link çıkacaktır. Buna tıklarsanız chrome’un uzantılar için olan web mağazasına ulaşırsınız. Buradan istediğiniz özellikle eklentileri aratabilir chrome üzerine direk kurulum yapabilirsiniz.

Chrome Uzantıları Etkinleştirme

Chrome da üç nokta, diğer araçlar ve uzantılar yolu ile ulaştığınız ekran üzerinden uzantılar ile ilgili ayarları ve etkinleştirmeleri yapabilirsiniz. Yüklenen her uzantının göründüğü bu ekrandan istediğiniz uzantıyı kaldırabilir, uzantı ayarlarına ulaşabilir ya da kaydırmalı butona tıklayarak uzantıyı etkinleştirebilir yada devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıntılar sekmesi içerisinde uzantılar ile ilgili ek ayarlar bulunmaktadır. Uzantının gizli modda çalışıp çalışmayacağı buradan seçilebilir.

Chrome Uzantılarını Kullanmak

Chrome’un her uzantısının ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Kimisi pasif bir şekilde çalışırken kimisi direk olarak aktif işlerde kullanılabilir. Aktif edilen ve ana ekranda görülmesine izin verilen uzantılar adres çubuğunun en sağ tarafından ekranın sağ üst köşesinde sıralanmaktadır. Buradan uzantının üstüne tıkladığınız zaman uzantının kendine ait olan menüsü açılır. Bu menü üzerinden uzantının komutlarını yönetebilirsiniz. Uzantının ekranda görünmesini istemezseniz üstüne sağ tıklayarak chrome menüsünde gizle seçeneğini seçebilirsiniz.