VGA Girişinin Bozulma Sebepleri

Paylaş!

Video Grafik Dizini (Video Graphics Array) anlamına gelen VGA, bilgisayar gibi elektronik cihazlarda oluşturulan görüntülerin aktarılması işlemi yapmaktadır. Standart olarak mavi renkli bir başlığı olan bir kablo ile yapılan aktarma işlemlerinde hem monitör üzerinde hem de PC üzerinde mavi renkli dişi soketler bulunmaktadır. 15 adet pin ile aktarım sağlarken aktarılan görüntünün çözünürlüğü ve bit derinliği ters orantılı bir ilişkiye sahiptir. Varsayılan olarak 640 x 480 boyutunda aktarıma izin vermektedir. Genellikle 0 ile 0.7 volt arasında analog bir şekilde data aktarımı sağlamaktadır. Tüm bu bilgilerden sonra VGA girişinin bozulma sebepleri hakkında aşağıdakilere dikkat etmek gerekir.

VGA Girişinde Meydana Gelebilecek Arızalar

VGA girişinin bozulma sebepleri genel olarak 3 grupta incelenebilir. Bunlardan ilki fiziksel hasar alan kablo ya da fişlerin sinyal iletiminde kesintiye uğramasıdır. 15 Adet küçük pine sahip olan erkek fişler içerisindeki bu pinler yanlış takmaya zorlanılırsa çabucak eğilebilecek, kırılabilecek ya da içeri kaçabilecektir. Çünkü bu pinler (iğneler) elektrik iletiminin daha güçlü olması için bakır ya da benzeri nispeten yumuşak metallerden yapılmıştır. İkinci olarak VGA sinyallerinin kesilmesinde donanımsal arızalar önemli rol oynamaktadır. Bu arızaların genel nedeni görüntü bağdaştırıcıların (ekran kartı) fazla ısınması ya da elektrik hattında meydana gelen ani alçalma – yükselme durumlarıdır. Kaçak akım koruması olmayan bir elektrik şebekesi en fazla 1 voltluk sinyallerle çalışan bir sistemi rahatlıkla bozabilir. Son olarak yazılım hatalarından kaynaklı olarak da VGA girişleri çalışmayabilir. Eğer görüntü bağdaştırıcının sürücüsü yani kullanımı ile ilgili gerekli programları yüklenmemişse ya da doğru yapılandırılmamışsa VGA girişleri görevini tamamlayamayacaktır.

VGA Girişlerinin Bozulmaması İçin Dikkat Edilecekler

VGA girişinin bozulma sebepleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra çözüm bulmak için en önemli en kolay olan yol; mutlaka kaliteli bir kablo ile aktarım sağlanması gerekir. Kablonun kalitesi kadar uzunluğu da önemlidir. Kablo boyu uzadıkça görüntü aktarımı problemi yaşama ihtimali artacaktır. Bunun yanında kabloyu takıp çıkarırken fişler içerisinde yer alan pinlere dikkat etmek gerekmektedir. Dişi soketlerin içerisinde biriken pislik ya da çöp gibi şeyler zaman zaman kontrol edilmesi gerekir. Kablonun kırılmaması ve üzerine sert bir cisim konmaması gerekir. Özellikle monitörün hertz (saniyede yenilenme miktarı) ayarının iyi yapılması ve güvenli bir şebeke ile beslenmesi gerekmektedir. Bunlar yapıldığı takdirde VGA girişleri uzun ömürlü ve sağlam bir şekilde kullanılabilir.