MEB Öğretmen Olmak İçin Geçerli Şartları Değiştiriyor

Paylaş!

MEB öğretmen olmak için geçerli şartları değiştiriyor. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonunu açıkladı. Bu kapsamında yapılacak çalışmalarla alakalı bilgiler verdi. 2023 yılında öğretmenlik sürecindeki sistemin değişeceğini açıklayan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, eğitimde yeni döneme gireceklerini belirtti. Bakan Selçuk, artık öğretmenlik fakültelerine öğrenci alımın daha zor alacağına dair bilgiler verdi. Merak konusu olan yeni öğretmenlik sistemi ile ilgili detaylı açıklamalar yaptı.

İlk etapta sözleşmeli öğretmenlik hususuna değinen bakan, Sözleşmeli öğretmenliğin kalkmayacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ücretli öğretmenliğin devam edeceğini fakat ücretli öğretmen alım mülakatlarda değişiklikler olacağını belirtti. Bunu takiben 2023 yılına kadar yeni öğretmenlik sistemine dair çalışmaların başladığına vurgu yapan Bakan Selçuk, eğitim fakültelerine giriş puanını da düzenleyeceklerini belirtti. Eğitim fakültelerini tercih edecek öğrencilerin eskiye nazaran daha yüksek puanlar alması gerektiğine dair birtakım düzenlemeler yapılması için kolları sıvadıklarını ifade etti. Bakan Selçuk’ un ifadelerine göre yeni öğretmenlik sisteminin ayrıntıları belli olmaya başladı.

Kolej Öğretmenleri

Devlet okullarına atanamayan öğretmenlerin kolejlerde öğretmenlik yapmasına değinen bakan, kolejlerde düşük maaş alarak çalışan öğretmenlerin de destekleneceğini açıklayarak öğretmenlik sisteminin en baştan ele alınacağını ifade etti.

Düzenlemeye Kaynaktan Başlanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenin yetişip geldiği kaynağın ilk etapta düzenleneceğini söyledi.

Hürriyet gazetesine röportaj veren Bakan Selçuk, 12 Eylül’ den bu yana köklü bir değişikliğe uğramamış olan öğretmen yetiştirme sisteminin artık düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Öğretmenin geldiği kaynağı düzenlemeliyiz şeklinde konuşan bakan, köklü değişikliklere hazırlandıklarını ifade etti.

Eğitim Fakültelerine Giriş Sistemi De Düzenlenecek

Röportajında, eğitim fakültelerinin tercih puanlarının düşük olduğuna ve hemen hemen her öğrenci tarafından kolaylıkla tercih edilebildiğine değinen bakan Selçuk, eğitim fakültelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin daha yüksek puanlar alması ve kaliteli bir eleme olması için birtakım düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

Mezun Öğretmen Sayısını Azaltma Hedefi

Üniversitelerin eğitim fakültelerine giriş puanlarının düşük olduğunu belirten Bakan, çıtayı yükseltip, az sayıda öğretmen mezun edilmesi gerektiğini ifade etti. Hali hazırda 40 binin üzerinde öğretmen adayının mezun olduğunu ve istihdam edilemediğini belirten bakan, daha az sayıda öğrenciye öğretmenlik eğitimi vererek istihdamı iyileştirmek mümkün olabilecek şeklinde konuştu.

Eğitimde niteliği arttırmakla öğretmen adaylarının gelir seviyesini de arttırmamız gerekecek diyen bakan Selçuk, yüksek lisans yapmayan eğitim fakültesi mezunlarının öğretmen olmaması gerekir şeklinde ifadeler kullandı.