Çin’de iPhone Yasağı İhtimali

Paylaş!

Çin’de iPhone Yasağı İhtimali. iPhone X ve daha önceki sürümlerin Çin’de yasaklanabileceğine dair ihtimal Çin piyasasında hızla yayılmaya başlandı. Mahkeme Qualcomm’u haklı bulurken davanın ne kadar sürede sonuçlanacağı ise henüz netleşmedi. İki rakip firma arasındaki hukuk mücadelesi sonucunda kimin haklı çıkacağı ise henüz bilinmezliğini korumaya devam ediyor. Davanın yıllarca sürebileceği de yapılan yorumlar arasına eklendi.

Yasağın Nedenleri

Qualcomm, Apple’ı dava ettikten sonra davanın görülmeye başlaması bir süre almıştı. Görülmeye başlayan davada taraflar sıkı şekilde savunmalarını yaparken Qualcomm Çin hukukuna göre haklı göründü. Çin mahkemesinden ihtiyati tedbir kararının çıkarılmasını sağlayan Qualcomm bu kararı istediği şekilde kullanabilir.

Qualcomm tarafından bu karara dayanarak yaptırılabilecek olanlar arasında ise IPhone 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X modellerinin Çin’de satışının hatta ithalatının bile yasal şekilde durdurulması geliyor. Sayılan modellerin veya Apple amblemi taşıyan ürünlerin piyasadan silinmesi için yasal dayanak böylece Qualcomm’un eline geçmiş oluyor. CNBC kanalında yapılan bir habere göre daha önceleri Apple bu kararı veya davayı önemsemezken artık sıkı takipçisi olacak gibi görünüyor.

Davanın içeriği giderek büyürken yaklaşık bir yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Qualcomm ortalama 1 senedir henüz kazandığı hakkı yani Apple markalarının pazardan silinmesini talep ediyordu. Apple ise buna karşılık olarak Qualcomm’u pazarda haksız yere fiyat artırımına gitmekle suçlamaya başlamıştı. Qualcom bu suçlamaya karşılık olarak ise yine Apple’ı kendi kaynak kodlarını izni ve yasal dayanağı olmadan Intel ile paylaştığı yönünde suçlamıştı.

Apple kanadından yapılan açıklamalar ise ürünlerin engellenmeye çalışılmasının umutsuz bir durum olduğu yönünde oldu. Apple’ın Qualcomm’un yazılım patentinde yazan içerikleri kullandığı için suçlu bulduğu mahkeme kararının da çok önemli olmadığı yönünde mesajlar vermeye devam ediyor. Bu durum iki büyük rakip arasındaki savaşın giderek daha da büyümesine neden olacağı yönünde fikirlerin ortaya atılmasına neden oluyor. Davada suçlamaların her geçen gün daha da artması ise işi içinden çıkılması zor bir hale dönüştürmeye devam ediyor. Kullanıcılar ise davanın sonucunu beklemeye kararlı görünüyor.