WordPress Tema Nasıl Değiştirilir?

Paylaş!

WordPress, açık kaynak kodlu pHp ve mysql programlama dilleri kullanılarak oluşturulmuş içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi sadece blog ya da makale yazılarının yayınlandığı değil, içerik olarak yayınlanabilecek tüm unsurları yayınlarken wordpress kullanabilirsiniz. İçeriklerin web sitenizde düzenli durmasını ve görsellik açısından wordpress’e tema yüklemeniz önemlidir. Görsellik site tıklamalarını direk olmasa da dolaylı yoldan artırabilir. Estetik, kolay ulaşılabilen menüleri ve düzgün kategorilemeyle sitenizin teması hit sayınızı artırabilir. Bir tema buldunuz ve web sayfanıza yüklemek istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. wordpress tema nasıl değiştirilir?

WordPress Üzerinden Tema Değiştirme

WordPress, gerek ücretli gerekse ücretsiz bir çok temaya sahiptir. Yapmanız gereken sitenizi bağladığınız wordpress hesabına girmek. Daha sonrasında görünüm menüsünün altında temalar kısmına tıkladıktan sonra beğendiğiniz temayı isterseniz önce ön izleme moduyla demosunu görebilirsiniz, isterseniz kur butonuna tıklayarak direk sitenize ekleyebilirsiniz. Kurulum bittikten sonra değişiklikleri aktive etmek için etkinleştir butonuna tıklamanız yeterli.

FTP Kullanarak Tema Değiştirme

Günümüzde ücretsiz olarak kullanıma sunulan bir çok FTP programı bulunmaktadır. Hosting’i aldığınız firmadan aldığınız kullanıcı bilgilerinizle FTP sistemine giriş yaptıktan sonra istediğiniz temayı .zip ya da .rar formatında indirip, dosyaları bir klasöre çıkartın. Daha sonra, FTP programından wordpress’e girdikten sonra public_ html klasörünü açın.Karşınıza gelen ekranda wp-content sekmesine tıklayıp, themes klasörüne girin. Sonra çıkardığınız temayı FTP’de ilgili klasöre atın. Tema yüklemesi internet upload hızınıza ve temanın büyüklüğüne göre bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar sürer. Yükleme bittikten sonra yüklediğiniz bu temayı wordpress’in sitesine girip etkileştirmeniz gerekli. Temalar kısmına girdiğinizde, temanızın yüklendiğini göreceksiniz. Son olarak, yüklediğiniz bu temayı aktifleştir dedikten sonra sitenizi yenilediğinizde temanızın değiştiğini göreceksiniz.