En İyi Tablet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Paylaş!

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik cihazların başında gelen tabletler, birçok farklı model ve marka seçenekleri ile tüketicilere sunulmaktadır. Peki en iyi tablet seçimi nasıl olmalıdır? İşte ayrıntılar:

İşletim Sistemi

Tablet seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta işletim sisteminin belirlenmesidir. İşletim sistemleri Android, İOS ve Windows olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Tablet alırken tercih edilmesi gereken işletim sistemi avantaj bakımından Android sistemlerdir.

Android platformunda uygulamaların büyük bölümünün ücretsiz olması, ücretli olan uygulamaların ücretsiz alternatiflerinin de bulunması diğer işletim sistemlerine göre avantaj sağlamaktadır. Android sürümü seçerken ise eski sürümlerden uzak durmak gerekiyor. Güncelleme almayan eski sürümler, güvenlik açıklarının da oluşmasına neden olabiliyor. Bu bakımından şu an en yaygın sürüm olarak kullanılan Android 7 sürümünü tercih etmek gerekiyor.

RAM Kapasitesi ve İşlemci Seçimi

Tablet alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de tabletin Ram kapasitesi ve işlemcisidir. Tablet ister eğlence amaçlı ister iş için kullanılsın, performans bakımından bu iki nokta önemlidir. Bu noktada iyi bir tablet için Ram kapasitesinin en az 2 GB, işlemcisinin ise en az 4 çekirdekli bir yapıda olması gerekmektedir. Hız bakımından bu iki özelliğin birlikte olması tabletin çalışma performansını artıracaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Özellikler

Ekran Boyutu: Kullanım alışkanlıklarına göre farklı ekran boyutları seçimi yapılabilir ise de bir tabletin en az 10 inç boyutuna sahip olması gerekmektedir. 10 inç ve daha fazla boyutta olan tabletler hem eğlence hem de iş açısından rahat bir kullanım sağlayacaktır.

Hafıza: Satın alınacak tabletin hafızası kullanım rahatlığı açısından önemli bir faktördür. Sürekli dolan hafızayı temizlemek istemiyorsanız en az 16 GB olan modellere göz atmalı ve hafızanın sonradan genişletilip genişletilemeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir. Şu an birçok tablet modelinde hafıza microSD kart ile genişletilebiliyor.

Şarj: Tablet seçiminde büyük bataryalı modelleri tercih etmek gerekiyor. Mesela 10 inç ekran boyutuna sahip olan bir tablet için 7000 mAh kapasiteli bataryalar ideal olarak kabul ediliyor. Böyle bir tablette 20 saate kadar pil ömrü sağlanabiliyor.