Firefox Tarayıcıda Eklenti İsimlerini Basit Şekilde Kontrol Etme

Paylaş!

Firefox arama motoru kullanıcıları tarafından güvenlik ile alakalı bir sorun oluşmaması adına oldukça merak edilen konuların başında eklentiler gelmektedir. Eklentilerin kontrol edilmesi hem arama motoru hem de bilgisayar açısından son derece hassas bir konudur. Eklentilerin kontrol edilmesinin temeldeki amacı farklı amaçlı eklentilerin sizi rahatsız etmesini engellemektir. Bazı eklentiler kullanıcılardan arkadaşlarınıza erişim isteği gibi özel alanları kapsayan izinler bile talep etmektedir. Bu gibi olaylarla karşı karşıya kalmamak adına kontrolü elden bırakmamak gerekir. Firefox tarayıcıda eklenti isimlerini basit şekilde kontrol etme işlem adımlarını takip ederek bu sorunları yaşamaktan uzaklaşabilirsiniz.

İşlem Adımları Nelerdir?

Öncelikle bu işlem için Firefox tarayıcınıza bir eklenti indirmeniz gerekir. Eklenti project insight adı ile bilinen ve tarayıcının kendi sitesinden temin edebileceğiniz yasal bir uygulamadır. İndirip gerekli işlemleri yaptıktan sonra kurulum adımlarını teker teker yerine getirmelisiniz. İşlemlerin tamamlanmasının hemen ardından sağ üst köşede yeni bir işaret ortaya çıkacaktır. Bu ikon temelde eklentileriniz ile alakalı detayları barındırır.

Eklenti İçinde Yapılabilen İşlemler

Eklenti içinde Firefox arama motoru kullandığınız süre boyunca hangi eklentilere, nasıl izinler verdiğinizi görmenizi sağlar. İzin verdiğiniz eklentiler içinden güvenli görmediklerinizin erişim engelini kaldırabilir ve uygun gördüklerinize yeni izinler verebilirsiniz. Böylelikle tüm kontrol elinizde olacağından dolayı istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalma şansınız da ortadan kalkmış olacaktır.

Eklentinin Dili

İndirmiş olduğunuz eklentideki içerikler ve başlıklar İngilizce olacağından dolayı kullanımında bir takım sıkıntılar yaşamamak adına bilgilenmek doğru olacaktır. Uygulamadaki permission başlığı altındaki konular izin vermiş olduğunuz eklentilerin listesinin gösterildiğini anlamanıza yardımcı olur. Privacy başlığı ise özel erişimler için verdiğiniz onayları gösterir. En çok dikkat gerektiren bölümdür.