Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Paylaş!

Kripto madenciliğini sade bir dille anlatmak gerekirse, ” kripto para madenciliği karmaşık matematik problemlerini çözme sürecidir ” şekliden ifadeler kullanılır. Madenciler, bu matematiksel problemleri ve “iş kanıtı” unsurunu çözmek için bilgisayar işlevleri sağladıkları için kripto para ağlarının temel taşıdır. Gündemden hiç düşmeyen Bitcoin’den sonra en çok üne sahip olan Ethereum kripto parası insanların kafasına ” Ethereum madenciliği nasıl yapılır? ” gibi sorularla dolduruyor.

Kripto para madenciliği yetenekleri zaman içinde Ethereum işlemlerini doğrulayabilir. Buna ek olarak, madencilerin bu süreç boyunca yeni bir Ethereum jetonu yaratmaları gerekiyor, çünkü iş kanıtını başarıyla tamamladıktan sonra ellerinde bir Ethereum’u ödül olarak bulunabilmektedir.

İlgili madencilerin sayısı arttıkça, problemleri otomatik olarak çözmek daha zor hale gelir, böylece ödül arttıkça, problemleri çözme süresi ve işleme gücü de azalır. Bununla birlikte, Ether’in değeri artmaya devam ettikçe, madencilerin ödülleri hala tatmin edicidir. Ayrıca, birçok insan madenciliği ideolojik bir teşvik olarak görüp ağı doğrudan destekleme yöntemini kullanıyor.

Ethereum Madenciliği Hakkında

Her blok işlemi için madenciler, matematik problemlerini çözmek için bilgisayar güçlerini kullanırlar. Daha kesin olarak söylemek gerekirse, madenci bloğun benzersiz meta verilerini büyük / küçük harfe duyarlı sayılardan ve harflerden ve zaman kodlu ve yazılım versiyonlu sabit uzunluklu bir diziden alır.

Serinin adı “Hash” dir. Eğer madenci geçerli hedefle eşleşen bir karma bulursa, blok işlenir ve diğer düğümlerin onay ve blockchain işlemleri eklemesi için tüm ağa yayınlanır. Ethereum, madencilerini, merkezi olmayan bireysel madenciliğin yolunu açan Ethash adlı bir çalışma kanıtı algoritmasıyla ödüllendirirken ASIC madenciliği desteklenmemektedir Ancak, yeterince güçlü bilgisayar toplamak biraz pahalı olabilir ve elektrik faturanız normal seviyeleri aşacaktır.

Ethereum Madencilik Donanımları

Başlamadan önce, bir bilgisayarı tam zamanlı madencilik için hazırlarken, özel ekipman seçilmelidir. İki seçeneğiniz var; CPU, bilgisayar işlemcisi ve GPU (pahalı grafik kartı) kullanın. Ether madenciliği için CPU kullanmanın zaman ve para kaybı olduğu unutulmamalıdır, çünkü yeni başlayan bir grafik kartı bile madencilik hızı 200 kat daha hızlıdır. Bir video kartı satın alırken, bu maliyet ve enerji tüketimi de dikkate alınmalıdır. En önemlisi, matematiksel problemi çözecek karma hız performansını da göz önünde bulundurma olayıdır.