Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Paylaş!

Bitcoin, günümüzde sanal bir para birimi olarak kullanılmakta, alınıp satılmaktadır. Bazılarına göre gelecekte çığır açacak alternatif bir para birimi olarak görülse de şu anda yasaların desteğini alamamış bir sanal para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin değerlerinin her geçen gün artacağını düşünenler olduğu gibi ciddi şekilde değer kaybetme riski bulunmakta. Dolayısıyla Bitcoin almak ve yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu riskleri göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitcoin gibi sanal para birimleri, yasalar tarafından desteklenmemekte ancak sanal paraların desteklenmesi sonucunda ekonomik istikrarın artabileceği de belirtilmektedir. Peki, Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alım satım işlemleri internet üzerinden birçok platform tarafından legal ve illegal yollarla gerçekleşmektedir. Bu şekilde Bitcoin ticareti yapan ve işleten birçok yerli ve yabancı internet platformu bulunmaktadır. Ayrıca bu platformlar ödeme işlemleri için havale gibi birçok alternatifi kullanıcılarına sunmaktadır. Kullanıcılar ise siteler üzerinde bakiye yüklemesi yapıyor. Daha sonra ise mevcut bakiyeleri ile Bitcoin satın alıyorlar ve işletiyorlar.

Bitcoin Nasıl Kazandırır?

Bitcoin para biriminin değeri, piyasalarda oluşan arz ve talep ilişkisine bağlı olarak artış veya azalma gösterebiliyor. Bitcoin değeri artışa geçtiği andan itibaren Bitcoin sahipleri ellerindeki Bitcoinleri bozdurarak belirli oranlarda kar elde edebilme şanslarına sahip olmakta. Ancak bu sistemde zarar etmekte mümkün olduğundan Bitcoin piyasasını iyi takip etmek gerekmektedir. Bitcoin bozdurma işlemleri ise aynı şekilde internet platformları üzerinden gerçekleştirilebilmekte ve para aktarımı sağlanmaktadır.

Bitcoin Güvenilirliği

Bitcoin satın alarak yatırım yapmak isteyen kişilerin, satın alma işlemi yapmadan önce hangi siteden Bitcoin alıp işleteceğini iyi araştırması gerekmektedir. Para yatırma ve para çekme işlemlerinde dolandırılmamak için bu araştırmanın iyi yapılması ve sadece güvenilir siteler üzerinden Bitcoin alınıp satılması önem arz etmektedir.