Facebook’tan Özel Yazılım

Paylaş!

Facebook uygulaması, bir süredir Beta sürümü ile kullanıcılarına sunduğu Spectrum adlı fotoğraf sıkıştırma eklentisini GitHub platformu üzerinden yeni versiyonu ile yayınladı. Kamera özellikleri yeni çıkan telefonlar ile beraber tanıtıldıkları zaman ilk değinilen şey odak noktaları oluyor. Her markanın kendi cihazı için düzenlemiş olduğu lansmanda tanıtım yapılırken kameralarda kullanılan yapay zeka teknolojilerinden bahsediliyor.

Mobil fotoğrafçılar açısından bakıldığı zaman bunlar oldukça güzel detaylar ve gelişmeler olsa da bu görüntülerin sosyal medyada paylaşılması durumu farklı bir boyutu ortaya çıkarıyor. Sosyal medya uygulamalarının öncüsü olarak kabul edilen Facebook, ilk olarak geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde Spectrum adını verdiği bir eklentiyi tanıtmıştı.

Kasım ayından beri kullanıcılarına Beta sürümü üzerinden hizmet veren bu eklenti, v 0.9 olarak duyurulmuştu. Spectrum özelliğinin 1.0.0 olan yeni versiyonu GitHub üzerinden geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Firma tarafından yapılan açıklamada, bu sistemin görüntü güvenilirliği ile beraber kaliteyi de iyileştirdiği yönünde bir bilgi geçildi.

Spectrum’a Dair

Yüksek çözünürlüklü olan fotoğrafların cihazlarda büyük bir yer kaplıyor olması ve sosyal medya uygulamalarında paylaşılırken veri kullanımının oldukça fazla olması kullanıcıların şikayet ettikleri durumlardan bir tanesiydi. Spectrum eklentisi tam da bu esnada devreye girerek yüksek çözünürlüklü fotoğrafları sıkılaştırma eklentisi olarak Facebook uygulamasında kullanılmaya başlandı. Kasım ayından beri Beta sürümü ile kullanılan bu eklenti, kullanıcıların fotoğraflarını paylaşırken az veri harcamasına da yardımcı oldu.

Görüntüleri yeniden boyutlandıran ve biçimlendiren Spectrum, Facebook uygulamasının geliştirdiği bir eklenti olarak kullanıcıları oldukça memnun etmişti. Hem Android işletim sistemleri için hem de IOS işletim sistemleri için geçerli olan bu eklenti GitHub üzerinden indirilerek uygulama ile entegre bir şekilde çalışabiliyor.

İlk aşamada daha hızlı fotoğraf yükleyebilme ve daha az veri harcayabilme prensibi üzerine kurulmuş olan bu eklenti, bir API kullanarak uygulama geliştiricilerinin görsele özgür bir şekilde müdahale edebilmelerine de olanak tanıyor. Uygulamaya söz konusu görüntünün nasıl kodlanması gerektiği ile ilgili geliştiricilerin direk izinleri bu eklenti ile söz konusu oluyor. GitHub üzerinden yeni versiyonu indirebilmek ise an itibari ile mümkün.