Facebook’tan Whatsapp Uyumlu Kripto Para

Paylaş!

Facebook’tan Whatsapp Uyumlu Kripto Para. Blok zincirinin devletlerden önce dev teknoloji şirketlerine giren bir teknoloji olması ile beraber Facebook firması kripto para için kolları sıvadı. Bulut sistemleri dahilinde blok zinciri kullanmak üzerine çalışmakta olan teknoloji devi firma, sonunda finansal bir çözüm ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlandığını belirtti. Whatsapp kullanıcılarının da transfer edebilecekleri kendine has bir kripto para gelişimi sağlayan Facebook bu yeni atağı ile sektörde gündeme geldi.

Bloomberg tarafından sunulmuş olan detaylar doğrultusunda sosyal medya ve reklam devi olarak bilinen Facebook firmasının Whatsapp merkezli olan yeni bir kripto para geliştirdiği öne sürüldü. Uygulama dahilinde para transferlerinin yapılabilmesi adına kullanılacağı söylenen bu yeni kripto para sistemi, ilk süreçte sadece Hindistan’daki bankalarda yer alan havale işlemlerinde kullanılabilecek. Söz konusu olan kripto para biriminin yasal sorunlara neden olmasının önüne geçebilmek açısından çalışıldığı gelen bilgiler arasında. Kripto paralara karşın olarak devletlerin ve uluslararası örgütlerin ise tavrı henüz net değil.

Önce Hindistan’da

Facebook firmasının kendi geliştireceği kripto para birimini önce Hindistan’da tercih etmesinin bir nedeni var. Ülkede 200 milyon kişiyi aşkın bir Whatsapp kullanıcısının olması ve Hinsdistan bankaları ile para transferinin yapılabilmesi için anlaşılması firmanın bu nedenle ilk olarak bu ülkeyi tercih etmesine neden oldu. Geçtiğimiz sene Hindistan’da yer alan internet hizmeti fiyatlarının neredeyse yarı yarıya düşmesi Whatsapp uygulamasının kullanıcı sayısını iki katına kadar çıkarmıştı.

Ülkede bu kullanıcı sayısı oranı çok fazla olmakla beraber bankaların ellerinde tuttukları havale piyasası da oldukça önemli. Dünya Bankası verilerine bakıldığı zaman Hint havale piyasasının GSYİH miktarının 52.8’ini elinde bulundurduğu görülüyor. Facebook firmasının ise kendi varlığını borçlu olduğu reklamcılık piyasasına alternatif bir gelir kaynağına gittiği görülüyor.

Kendi kripto parasını üretecek olan firma için Whatsapp uygulaması ile entegre bir şekilde çalışacak olması kullanıcıların daha kolay bir şekilde transfer işlemlerini yapmalarına olanak tanıyacak. Whatsapp uygulamasının geçtiğimiz aylarda reklam yayıncılığına başlayacağının duyurulması ile beraber önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkabilecek bankacılık sisteminin temellerini atması da bekleniyor.