Fenomen İsimlere Gözaltı Kararı

Paylaş!

Fenomen İsimlere Gözaltı Kararı. Türkiye genelinde başlatılan operasyonlarda özellikle sosyal medya kanalları üzerinden gençlere uyuşturucu maddeye yöneltme gibi doğumlara teşvik edenlerin gözaltına alındığı bildirildi. eş zamanlı olarak başlatılan operasyonlarda bu tarz fenomenler gözaltına alınarak sorguları alınmak üzere emniyete sevk edildi.

Özellikle son dönemlerde bakıldığında YouTube üzerinden çektikleri videolar ile şan şöhret kazanan kişilerin çektikleri videolar da gençleri uyuşturucu maddeye teşvik etmelerinin sebep gösterildiği ve bunun sonucunda birçok fenomenin adına soruşturma açılırken bazılarına ise direkt olarak cezalar verildi. Yaptıkları ile birçok haber kanalına konu olmaları onların kendilerinde cesaret bulmalarına sebep oldu. Bunun sonucunda izlenme oranlarını arttırdıkları ve ardından çektikleri videolarla tepkilere neden oldukları görüldü.

Aynı anda başlatılan operasyonda 26 ilden birçok fenomen gözaltına alındı. 26 il içerisinde operasyon başlatılan iller arasında yer alan İstanbul’da en başta Fatih ve Beşiktaş’ın çoğunlukta olduğu 11 fenomen ve YouTube üzerinden içerikler üretenler isim gözaltına alındı. Bu kişilerin gözaltına alınmasının sebepleri arasında yaptıkları içeriklerin içerisinde yer alan uyuşturucu madde teşvik etmeye, alenen bu maddelere özendirme veya uyuşturucu maddeleri içeren yayınları yapmak gibi suçlamalar yer alıyor.

Aralarında Deep Turkish Web Adlı Kanalda Yer Alıyor

Eş zamanlı başlatılan operasyonda gözaltına alınan isimler arasında Deep Turkish Web isimli kanalın sahipleri olan Erdi ve Emre Kırgız’ da bulunuyor. 840 bin aboneye sahip olan kanalın yöneticileri gözaltına alınarak emniyete götürülerek ifadeleri alındı. Bu şahıslara ait ilk ifade de yaptıkları açıklama çekilen videoları ait içeriklerin sadece mizah anlamı içerdiği ve hiçbir şekilde gençleri uyuşturucu maddelere teşvik etmedikleri vurgulandı.

Ayrıca ifadelerinde hiçbir kuruluşa ait bir bağlantılarının olmadıklarını söylediler. Yine birkaç ay önce gözaltına alınan bu iki isim verdikleri ifade sonucu serbest bırakılmıştı. Bu gözaltı olayından sonra kanallarında artık hiçbir uyuşturucu madde için içerik üretmeyen Erdi ve Emre kardeşler emniyetin yakın takibinde olmuştu. Şu ana dek gözaltına alınan Erdi ve Emre’nin kanallarında yer alan hangi içerikten dolayı başlatılan operasyonda gözaltına alındığı net olarak bilinmiyor.