Apple’dan Çin Atağı

Paylaş!

Apple’dan Çin Atağı. Apple firmasının ünlü yonga üreticisi olarak bilinen Qualcomm ile papaz olmak üzere iken telif davasına söz konusu olabilecek küçük bir özelliği yok etmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz haftalarda ABD’li teknoloji devi Apple firması tarafından duyurusu gerçekleştirilen ve Çin ülkesindeki satışların neredeyse durma noktasına gelmesi ile sonuçlanan değişikliği sonunda yapması ile sular duruldu. Qualcomm firmasının bir süredir Apple’a kendi bünyesinde yer almakta olan iki konuda manifesto yolladığı teknoloji sektöründe bilinen bir konuydu.

Uygulamaların kapanma animasyonu ile uygulama yönetimi konusunda Qualcomm firmasından alınmış olan işlevlerin her hangi bir telif hakkı ödemesi yapmadan alınması Çinli yonga üreticisini kızdırdı. Apple firmasının hukuksal değerlere önem verdiği bilinen bir gerçek olmakla beraber adının böyle işlere karışmasının da bu zamana kadar önüne geçmiş olması bu yaptığına çoğu kişinin anlam verememesine neden oldu. Çinli yonga üreticisinden gelen manifestoları bir süredir göz ardı eden Apple firması Çin’de satışların durma noktasına gelmesinden sonra geri adım attı.

Apple’dan Değişiklik Adımı Geldi

Bakıldığı zaman oldukça minik iki konu olmasına rağmen iki şirketi bir araya getiren ve Çin ülkesinde Apple ürünlerinin satışının durmasına neden olan sorun çözülmüş gibi duruyor. Son gelen IOS işletim sistemi güncellemesi ile beraber kullanıcıların dahi fark etmekte zorlandıkları bir değişiklik meydana gelmişti. Uygulamaların görev penceresi üzerinden zorla kapatma işlemi uygulandığında açık olan uygulama artık aşağı doğru değil, ekrandan yok olarak kapanıyordu.

Her ne kadar minik ve önemsiz bir olaymış gibi görünse de Qualcomm firması bu hatayı affetmedi. Büyük şirketlerin birbirleri ile iletişim esnasında bu konularda ne kadar hassas oldukları bilinen bir gerçek. Bu durumun farkına varan Qualcomm firması Apple’a manifesto gönderdi. iPhone 6, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X satışlarının ülke genelinde yasaklanmasına kadar giden bir olayın boyutunun aslında ne kadar büyük olduğu gözler önüne serilmiş oldu. Apple firmasından yeni gelen atak ile beraber bu özellik güncellemeden silinerek iki şirket arasındaki sorun çözülmüş oldu.